Çocuklarınız İçin Montessori Eğitim Oyuncakları

Son birkaç yıldır çocuk oyuncakları arıyorsanız, Montessori oyuncakları terimine neredeyse kesinlikle rastlamışsınızdır. Montessori eğitim yöntemi 100 yılı aşkın bir süredir var ancak son zamanlarda çok popülerlik kazandı ve 21. yüzyılın ebeveynlik trendlerinden biri haline geldi.

Bu yazıda Montessori oyuncaklarının temel özelliklerine ve onları diğer oyuncaklardan ayıran özelliklere bir göz atacağız.

Montessori Oyuncağının Temel Özellikleri Nelerdir?

Özellikle piyasada yaygın olarak bulunabilen diğer geleneksel oyuncaklarla karşılaştırıldığında, Montessori dostu bir oyuncağın tipik özelliklerinin neler olduğuna daha yakından bakalım.

Basitlik

Montessori oyuncaklarını diğer oyuncaklarla karşılaştırırken fark ettiğiniz ilk şeylerden biri, çok basit olmalarıdır – pil ve yapay sesler veya ışıklar oluşturacak etkileşimli parçalar yoktur. Bunun temel nedeni, oyuncakların çocukların zihinlerini bunaltmaması ve oyuncağın amacını tam olarak anlamalarını sağlamak için basit hale getirmektir.

Doğal Materyaller

Biri Montessori oyuncakları derse, çoğu zaman ahşap oyuncaklarla dolu raflar hayal ederiz. Her ahşap oyuncak bir Montessori oyuncağı olmasa da, hemen hemen tüm Montessori dostu oyuncakların ahşap oyuncaklar olduğu doğrudur.

Ahşabın birçok faydası vardır. Bizi doğaya bağlayan ve her yaştan çocuk için eşsiz bir duyusal deneyim sağlayan eşsiz bir malzemedir. Ayrıca, güvenli ve dayanıklıdır, bu da çocukların erken yaşlardan itibaren kullanabileceği anlamına gelir.

Son olarak, ahşap çevre dostu ve sürdürülebilirdir. Yani plastik oyuncaklar yerine tahta oyuncaklar alarak çevre için de bir şeyler yapmış olursunuz. Montessori derslerinde kullanılan diğer doğal malzeme örnekleri metal, taş, pamuk veya yündür. Elbette bu Montessori evlerinde plastik oyuncak bulamayacağınız anlamına gelmiyor ama doğal malzeme alternatifi varsa tercih edilmiyor.

Gerçekçi

Montessori yöntemi, kökleri gerçeğe dayanan oyuncakların ve kitapların kullanılmasını önerir. Fanteziler ve uydurma şeylerden ziyade çevremizdeki dünyadan ilham alması gerektiği anlamına gelir.

Çocuğun hayal gücünün yaşamın ilk 6 yılında doğal olarak geliştiğini ve harici fantezi kaynaklarına ihtiyaç duymadığını öğretir – tam tersine, peri masalı karakterleri aslında küçük çocukların neyin doğru ve gerçek olduğu konusundaki anlayışlarını karıştırabilir. Tipik bir örnek hayvan oyuncaklarıdır. Çiftlik hayvanları veya safari hayvanlarının figürleri mükemmel derecede iyiyken, ejderhaları veya konuşan ayıları tasvir eden oyuncaklar Montessori felsefesine uygun değildir. Montessori oyuncağının bir diğer özelliği de belirli bir eğitim amacına sahip olması ve belirli bir alanın gelişimini hedeflemesidir.

Çocuğunuza Montessori oyuncaklar almak isterseniz https://www.robokids.com.tr/montessori linkine göz atabilirsiniz. Sitede birbirinden farklı Montessori oyuncakları yer almaktadır. Beğendiğiniz ürünü sepete atarak ürünü satın alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Çocuklarınız İçin Montessori Eğitim Oyuncakları için yorumda bulun

    Çocuklarınız İçin Montessori Eğitim Oyuncakları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çocuklarınız İçin Montessori Eğitim Oyuncakları için ilk yorumu yapabilirsin.