Kış Aylarında Bebeğinizi Nasıl Giydirmelisiniz

Kış ayları geldiği zaman bebeklerin hassas yapıları hastalıklara açık hale gelmeye başlayabilir. Soğuk algınlığı, grip, nezle ve daha birçok farklı rahatsızlığa karşı ufak tefek önlemler almanız gerekir. Bebeğin üşümesi kadar terlemesinin de sakıncalı olabileceğini unutmamalısınız.

 

Dışarıya Çıkarken

 

Çocuklar yetişkinlere göre biraz daha hızlı ısı kaybederler. Bu durum onları üst üste giydirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Dışarı çıktığınız zaman uzun kollu bir bluz veya kış aylarına uygun bir ceket giyecekseniz, bebeğinizin uzun kollu kıyafetine ek olarak ufak bir yelek ve süveter giydirebilirsiniz. Ayrıca pantolon içine giyilebilecek içlik ya da tulum da tercih edebilirsiniz. Eldiven, atkı ve şapka gibi parçalar da bebeklerin vücut ısılarını koruyabilmelerini sağlar.

 

Bebek arabalarında özel rüzgarlık olması şiddetli soğuklara karşı önlem alabilmenizi sağlar. Bebeğiniz dışarıda üşüdüğü zaman ten renginde beyazlama ya da dudaklarında solgunluk görünüyorsa acilen sıcak bir mekana geçiş yapmalısınız.

 

Kapalı Alanlarda

 

Ev, alışveriş merkezi, mağazalar, restoranlar gibi alanlarda bebekleri kat kat giydirmenize gerek yoktur. Bebeğin yanaklarının kızarması ve terlemesi rahatsız olduğunu gösterir. İdeal oda sıcaklığında bebeğinizi uzun kollu bir kıyafet, yelek ve bacaklarını örten bir pantolon ile çorap giymesi yeterli olacaktır. Evdeyken de yün kıyafetler yerine 2 kat hafif ve yumuşak pamuklu kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle bebeğin hareket özgürlüğünü de kısıtlamamış olursunuz.

 

Uyku Sırasında

 

Bebeğiniz uyurken çok çabuk üşüyecekmiş gibi geliyor olabilir. Bu konuda haklı olabilirsiniz. Ancak kalın battaniye, kat kat giydirilen kıyafetler ve bebeğin uykuda terlemesine sebebiyet verebilir. 22 ile 24 derece oda sıcaklığında bebekler, ayaklı bir fanilanın giydirildiği çoraplar, pamuklu pijamalar ve ağır olmayan hafif bir battaniye ile sağlıklı şekilde uyuyabilirler. Eğer uyku tulumu kullanıyorsanız battaniye örtmenize de gerek kalmaz.

 

Bebeklerin normal vücut ısıları 36 ile 37 derece arasındadır. Derecenin altındaki vücut ısıları bebeğin üşüdüğünün sinyalini verir. Bebek giyim konusuna özen gösterdiğiniz halde vücut ısısında bir anormallik olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana gitmeniz ve bebeğinizi özel muayeneden geçirmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

  1. Kış Aylarında Bebeğinizi Nasıl Giydirmelisiniz için yorumda bulun

    Kış Aylarında Bebeğinizi Nasıl Giydirmelisiniz için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kış Aylarında Bebeğinizi Nasıl Giydirmelisiniz için ilk yorumu yapabilirsin.