Kaşıntılı Kafa Derisi Nasıl Tedavi Edilir?

Kaşıntılı bir saç derisinden daha sinir bozucu çok az şikayet vardır – özellikle de sorunun nedeni genellikle saçınızın altında gizli olduğundan! Bununla birlikte, kaşıntılı kafa derisi şikayetçiyseniz, paniğe kapılmanıza gerek yok. Bu makalede, kaşıntılı saç derinizin nedenini nasıl belirleyeceğinizi açıklayacağız ve bunu yaptıktan sonra nedenleri tedavi etmek kolaydır.

Kaşıntılı Kafa Derisinin Nedenleri

Genellikle kaşıntılı bir saç derisine kepek gibi problemsiz bir şey neden olur ve küçük bir TLC ile kendi kendine düzelir. Bazen kafa derisi kaşıntısına dermatolojik bir şikayet neden olur, ancak bu bile dikkate alınarak yönetilebilir. Bunlar kafa derisi kaşıntısına neden olan yaygın rahatsızlıklardır;

 • Kepek, stres ve soğuk dahil olmak üzere birçok farklı şeyden kaynaklanır. Kötü hijyen kepeğe neden olmamasına rağmen, kepeği şiddetlendirebilir ve daha görünür hale getirebilir.
 • Seboreik dermatit. Seboreik dermatit vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir ve cildin kaşınmasına ve pul pul dökülmesine neden olur.
 • Sedef hastalığı. Sedef hastalığı cildin pul pul ve kabuklanmasına neden olur. Vücudun herhangi bir yerinde sedef hastalığı yaşayabilirsiniz.

Kaşıntılı Kafa Derisi

Kaşıntılı Kafa Derisi Tedavi Etmek

Kaşıntılı saç derinizi evde tedavi etmek için şu ipuçlarını izleyin;

 • Canlandıran şampuan. Rutininize geleneksel bir kepek önleyici şampuan veya arındırıcı şampuan ekleyerek saç derisi kaşıntısıyla mücadele etmek için saç bakımını kullanın.
 • Elma sirkesi. Elma sirkesi, suyla seyreltilmiş bir karışım halinde uygulandığında kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilecek temizleyicidir.
 • Salisilik asit. Saç derinize yardımcı olmak için salisilik asit içeren şampuanlara dikkat edin.

Kaşıntılı Kafa Derisi Nasıl Önlenir?

Kaşıntılı kafa derisi, bir otoimmün yanıtla (sedef hastalığı gibi) ilişkili dermatolojik durumların veya durumların bir sonucu olduğunu varsayalım. Bu durumda, başlamadan önce kafa derisi kaşıntısını önlemek zor olabilir. Bununla birlikte, semptom şiddeti olasılığınızı azaltmak için geliştirebileceğiniz iyi alışkanlıklar vardır;

 • Aşırı yıkamanın saç derinizi tahriş etmesini önlemek için saçınızı gün aşırı yıkayın.
 • Derinlemesine, saç derisi temizleme tedavisi olarak haftada bir arındırıcı şampuan kullanın.
 • Hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiş ürünler kullanın
 • Hindistan cevizi yağı, elma sirkesi veya salisilik asit ile doğal bir kaşıntı önleyici ilaç yapın

Bir Cevap Yazın

 1. Kaşıntılı Kafa Derisi Nasıl Tedavi Edilir? için yorumda bulun

  Kaşıntılı Kafa Derisi Nasıl Tedavi Edilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kaşıntılı Kafa Derisi Nasıl Tedavi Edilir? için ilk yorumu yapabilirsin.