Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Hamilelikte saç dökülmesinin ardındaki nedenleri, dikkat edilmesi gereken işaretleri ve ayrıca saç bakımıyla ilgili ipuçları, yiyecekler ve hamileliğe karşı en iyi savunmanızı sağlamak için izlenecek doğru diyet de dahil olmak üzere saç dökülmesiyle başa çıkmanın yollarını inceliyoruz.

Hamilelik Saçınızı Nasıl Etkiler?

Hamilelik ve saç dökülmesi çok konuşulmayabilir ama hamilelikte saç dökülmesi o kadar da sıra dışı bir durum değil. Bazı kadınların saçları hamilelik sırasında daha kalın olurken, bazı kadınların saçları incelir. Hamileliğin saçınızı nasıl etkileyebileceğine bakalım.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Neden Durur?

Hamilelik sırasında vücudunuz östrojen hormonuyla dolup taşar. Östrojen saçın doğal dökülme döngüsünün yavaşlamasına neden olabilir, bu da bazı gebeliklerde saçın doğal olarak dökülmeden önce büyüme aşamasında kafada daha uzun süre kalması anlamına gelir. Bu, saçın daha kalın görünmesini sağlayabilir.

Hamileyken Saç Dökülmesiyle Başa Çıkmanın 3 Yolu

Saç Bakımı

Çamaşır suyuna ve sert boyalara bir ara verin. Yüksek atkuyruğu, örgüler ve uzantılar gibi saç modellerinden kaçınarak saç köklerinin zarar görmesini en aza indirin. Saç köklerinize iyileşme şansı vermek için saçınızın doğal haliyle var olmasına izin verin.

Hamilelikte Saç Dökülmesi

Gıdalar

Saçınızın, güçlü büyüme şansına sahip olması için belirli besinlere ihtiyacı vardır. İyi bir saç dökülmesi hamilelik diyeti aşağıdaki gibi yiyecekleri içermelidir;

 • protein, biotin, çinko ve selenyum içeren yumurtalar
 • ıspanak – iyi bir magnezyum ve B vitamini kaynağı
 • avokado – sağlıklı yağlarla dolu
 • fındık ve tohumlar – E vitamini içeren
 • yağlı balık – (sınırlı miktarlarda) omega 3 yağ asidi içeriği için.

Takviyeler

Normal saç büyümesinin korunmasını desteklemek için doğru vitaminlerden yeterince aldığınızdan emin olmak için bir ek denemek isteyebilirsiniz. Aşağıdakileri içeren saçlar için tasarlanmış bir multivitamin öneriyoruz;

 • Biotin – biotin almak dökülmeyi önlemeye yardımcı olabilir ve biotin eksikliği saç dökülmesi ile ilişkilidir.
 • E Vitamini – araştırmalar, E vitamini almanın 8 ay sonra sahip olduğunuz saç tellerinin miktarını artırabileceğini gösteriyor.
 • Çinko – çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilir, bu nedenle yeterince almak önemlidir.
 • Selenyum – selenyum, saç tutulmasına yardımcı olabilecek iltihaplanmayı ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur.

Rahatlamak

Bir anne adayı olarak, biraz fazladan saç kaybetme konusunda endişelenmenize gerek kalmadan aklınızda yeterince şey var. Mümkün olduğunca rahatlamaya ve stresi azaltmaya çalışın. Endişelenmenin doğal olduğunu biliyoruz, ancak hamilelik sadece dokuz ay sürer ve doğumdan sonra hormonlarınız hamilelik öncesi seviyelerine daha yakın hale gelir.

Bir Cevap Yazın

 1. Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? için yorumda bulun

  Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? için ilk yorumu yapabilirsin.