Hamilelikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Hamilelik, bir adayı için en özel süreçlerden biridir. Bunun yanı sıra hamile bir anne adayı, çevredeki insanlar tarafından öneri yağmuruna tutulmakta ve hamilelik üzerine çok tavsiye almaktadır. Ancak hamilelikle ilgili doğru olarak bilinen bu yanlışlar, hamileliğinize zarar verebilmektedir. Gelin o yanlışları birlikte düzeltelim ve son derece başarılı bir hamileliğin kapılarını aralayalım.

“Sen İki Canlısın, İki Kişilik Yemek Ye!”

Bir adayı, arkadaşları, eşi, dostu ve yakın olduğu kişilerle yemek yemek istediği zaman, “sen iki canlısın, iki kişilik yemek ye!” gibi bir lafı sıkça duyar. Bu sayede bebeğin daha sağlık olacağı düşünülür ve anne adayına da bu şekilde bir öneride bulunulur. Ancak bu önerinin herhangi bir faydası bulunmazken, aynı zamanda zararları da olabileceğini söylemek mümkündür. Hamilelikte besinlerin sık aralıklarla tüketilmesi gerekirken, besinlerde tercih edilen porsiyon miktarı genel anlamda yarım olmalıdır. Aksi halde bebeğin sağlığı belirli ölçüde tehlikeye girebilir, bunun yanı sıra anne aldığı kiloları kolayca veremeyebilir.

Hamilelik Sırasında Cinsel İlişkinin Bebeğe Zarar Verdiği Düşüncesi

Birçok ebeveyn, hamilelik sırasında yapılacak cinsel ilişkinin bebeğe son derece ciddi zararlar verdiğini düşünmektedir. Hatta bu konuda birçok kişi hem anne adayını hem de baba adayını uyarabilmektedir. Ancak bu durum da hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışların başında gelmektedir. Hamilelik esnasında yapılan cinsel ilişkinin ne anneye ne de bebek sağlığına herhangi bir sakıncası yoktur. Hatta bu konuda kadın uzmanları, 8. Aydan sonra erkeğin prezervatif kullanması yönünde bir uyarı da bulunmaktadır. Bunun dışında da herhangi bir sorunun olmadığını söylemektedirler.

Hamilelikte Anne Adayı Aşerdiği Gıdayı Mutlaka Tüketmelidir(!)

Hamilelik sırasında anne adayının canının bir şeyler çekmesi, aslında sadece anne adayına özel olan bir durum değildir. Anne adayı fark etmese bile hamile olmadığı zamanlarda gün içerisinde birçok besini tüketmek istemektedir. Bu durumun hamilelik sürecinde biraz daha önemli olduğu düşünülmekte ve hatta bu durumun özellikle toplumumuzda son derece yaygın olduğu söylenebilmektedir. Ancak aşerme durumunun tıbben herhangi bir karşılığı bulunmamaktadır. Anne adayı şayet aşeriyorsa, bu durum tamamıyla psikolojik olan bir durumdur. Bu nedenle hamilelikte anne adayının aşermesi, aşerdiği besini de tüketmemesi bebeğin sağlığına herhangi bir şekilde zarar vermez. Ayrıca bebeğin bu besinin tüketilmemesinden ötürü herhangi bir eksiklik ile dünyaya gelmesi söz konusu dahi olmaz. Hatta anne adaylarının bu bahanenin arkasına sığınarak aşırı derecede yemek yemesi önerilmemektedir.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Hamilelikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Hamilelikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar için yorumda bulun

    Hamilelikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamilelikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar için ilk yorumu yapabilirsin.