Hamile olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Eşinize hamile olduğunuzun müjdesini vermeden önce kesin emin olmanız gerekir. Bunun için en mantıklı yol aile hekimine giderek gebelik testi yaptırmaktan geçer. Ancak son zamanda vücudunuzda meydana gelen bazı değişiklikleri fark ettiyseniz, bu haklı şüphenin içinizde oluşması işten bile değildir.

Hamile olup olmadığınızı anlamak için pahalı testler yaptırmanıza gerek kalmadan da gebeliğin bazı yan etkilerini kendinizde görüp görmediğinizi ölçümleyebilirsiniz.

Hamileliğin 4 erken işareti

Aşağıda yer alan işaretlerden bazılarını kendinizde görüyorsanız, hamile olabilirsiniz. Eğer tümü bünyenizde etki gösteriyorsa gebelik testi yaptırmanızda fayda olacaktır.

Mide bulantısı

Hamileliğin en erken ve yaygın işaretçilerinden birisi mide bulantısıdır. Sürekli olarak kişiyi rahatsız eden ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu semptom, günün herhangi bir saatinde etkisini gösterebilir. Ancak genellikle sabahları etkili olduğu için “sabah bulantısı” şeklinde bir terim tıp literatürüne girmiştir.

Şuan için bu bulantıların neden kaynaklandığı bilinmiyor, ancak ortak kanı vücutta meydana gelen hormon değişimlerinin buna sebep olduğu yönünde.

Yorgunluk

Kendinizi sürekli olarak yorgun ve bitkin hissediyorsanız hamile olabilirsiniz. Progesteron isimli hamilelik hormonunun aşırı derecede salgılanmasından dolayı çoğu kadın gebelik döneminde kendini çok yorgun hisseder. Hamileliğin bu yan etkisi ikinci evrede etkisini kaybetse de üçüncü aşamada tekrar baş gösterebilir.

Aşerme

Durduk yere, ortada hiçbir sebep olmadığı halde sevmediğiniz bir yiyeceği canınız mı çekiyor? Mesela somon balığı. Duyduğunuz zaman “Ne alaka?” diyebileceğiniz yemekler iştahınızı kamçılıyorsa hamile olabilirsiniz. Tabii ki bunun sebebi de hormonal değişiklikler.

Şişkin göğüsler

Çoğu kadının göğsünde hamileliğin son aşamasına kadar hiçbir değişiklik olmaz, ancak doğum öncesi süreçte göğüsler çok daha hassas bir hal alır. Özellikle şişkinlik hissi varsa gebe olabileceğinizi unutmayın.

Hamile olup olmadığınıza dair kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız mutlaka gebelik testi yaptırmanız gerekiyor. Ayrıca yukarıda zikredilen yan etkilerden hiçbirini yaşamıyor olsanız dahi gebe olabilirsiniz. Bu ihtimali her zaman için gündemde tutmanızda fayda olacaktır.

Yaklaşık 9 ay 10 gün sürecek meşakkatli, sancılı ve bir o kadar da lezzetli bir yolculuğa çıkmaya kendinizi bir an önce hazırlamayı da ihmal etmeyin!

Bir Cevap Yazın

  1. Hamile olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? için yorumda bulun

    Hamile olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamile olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? için ilk yorumu yapabilirsin.