Genital Bölge Temizliği İçin Tüyolar

Genital bölge temizliği yapmanın da bazı incelikleri söz konusudur. Genital bölge temizliğini ihmal etmek veya aşırı düzeyde temizlemek bazı hastalıklara sebebiyet verebilir. Bizde sizlere bu tarz bir durumla karşılaşmamanız için genital bölge temizliği sırasında işinizi kolaylaştıracak bazı önerilerde bulunacağız.

Sağlıklı Olan Yolu Seçin

Cinsel ilişki, adet kanaması veya tuvalet sonrasında tuvalet kağıdıyla temizleyecekseniz mutlaka önden arkaya doğru temizlemelisiniz. Bu şekilde makatta yer alan mikropların vajinaya yayılmasının önüne geçmiş olursunuz. Tuvalet kağıdı tercihinde ise tercihinizi kokusuz ve renksiz olan tuvalet kağıtlarından yana kullanmalısınız. Çünkü renk veya koku vermek için kullanılan kimyasal maddeler genital bölgenizi tahriş edebilir.

Tuvalet kağıdı kullanmak bazı dönemlerde can yakıcı durumlara gelebilir. Bu tarz bir durum yaşandığı zaman temizlik yapmak için eliniz ve bir kap su kullanın. Sonrasında ise yumuşak bir bezle kurulayabilirsiniz.

Vajinal Duş Yapmaktan Kaçınmalısınız

Bazı kadınlar temizlenmek isteğiyle vajinal duş yapmak ister. Fakat uzmanlar kadınların bu noktada çok dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Vajinal duş çeşitli sıvılar kullanılarak vajina bölgesinin yıkanması anlamına gelmektedir. Vajina kendini korumak için sıvılar salgılar. Vajinal duş ise bu koruyu sıvıların atılarak yararlı bakterilerin ölmesine sebep olacaktır. Bunun sonucunda ise temizlik için yaptığınız bir duş vajinal enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden hijyenik olduğu bile söylenen pudra, sprey ve ıslak mendilleri kullanmayın.

Genital Bölge Temizliği Sırasında Hassas Olun

Normalde kullandığınız sabunlar veya şampuanınız vajinal bölgenizin tahriş olmasına sebep olabilir. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız göz yaşatmayan şampuanları kullanabilirsiniz. Duş alırken küveti doldurmak yerine ayakta olarak duş alınız. Banyodan çıkmadan önce ise genital bölgenizi yalnızca su ile durulayın. Genital bölgenizdeki kılları ve tüyleri temizlemek ise gerçekten zor olan başka bir durumdur. Tıraş etmek kesiklere, enfeksiyonlara, kıl dönmelerine veya tahrişe sebep olabilir. Bu yüzden bu bölgede lazer operasyonları tercih edebilirsiniz.

Kumaş Tercihinizi Sağlıklı Olandan Yana Kullanın

Banyo yaptıktan sonra giyinme evresinden önce genital bölgenizi iyice kuruladığınızdan emin olun. Üstünüze çok sıkı oturmayacak ve %100 pamuktan oluşan bir iç çamaşırı giyebilirsiniz. seçiminiz ise hava almanızı sağlayacak kadar bol olmalı ve sentetik kumaşlardan oluşmamalıdır.

Vajinal Problemleriniz İçin Destek Alın

Eğer farklı bir vajinal kaşıntı, akıntı veya kızarıklık durumları yaşıyorsanız jinekoloji doktoruna gitmeniz faydalı olacaktır. Genital bölgenizde bir kaşıntı veya tahriş hisettiğiniz zaman kaşımamaya özen gösterin. Tırnaklarınız bölgeye zarar vereceği için durum daha kötüye gidebilir.

Bir Cevap Yazın

  1. Genital Bölge Temizliği İçin Tüyolar için yorumda bulun

    Genital Bölge Temizliği İçin Tüyolar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Genital Bölge Temizliği İçin Tüyolar için ilk yorumu yapabilirsin.