Evlilik İptaline Neden Olan Hatalar

Ruh eşimizi bulduğumuzu düşünerek, onunla bir ömrü paylaşmak adına evlensek de bazen, hayat tüm istediklerimizi vermediği gibi evliliğimizin de boşanma ile sonuçlanmasına yol açabiliyor.

Hiçbirimiz boşanma niyeti ile evlenmesek de zamanla eşimizle aramızda büyüyen sorunlar, kavgalar, ekonomik problemler; gitgide bizi eşimizden uzaklaştırarak, boşanma kararı almamız ile sonuçlanabiliyor. Bazen eşimizin hatalarından bazen de bizim hatalarımızdan kaynaklanan boşanma, hukuk tarafından da bize tanınmış bir hak olduğundan dilediğimiz zaman evliliğimizi karşılıklı anlaşma ile bitirebiliyoruz.

Evlilik iptaline neden olan hatalar başlıklı bu listemizde boşanma davanızın hakim tarafından onanmasını beraberinde getiren, kısacası evliliğinizi Türk Medeni Kanunu’na göre de sonlandıran birtakım hatalara değinmek istiyoruz.

İşte, medeni kanunumuza göre evlilik iptaline neden olan en önemli hatalar listemiz:

  • Ekonomik sıkıntılar:

 

Eşlerden birinin işini kaybetmesi, iflas etmesi, ailesini ekonomik sıkıntıya düşürecek yanlış adımlarda bulunması, kredi kartına aşırı yüklenme, borçlanma, eve ya da diğer mallara icra gelmesi vb. ekonomik birtakım problemler yaşaması; evliliği bitiren en önemli ekonomik sıkıntılar olarak kabul ediliyor.

Özellikle ekonomik sıkıntıya düşen erkeklerin eşlerine ve çocuklarına karşı olumsuz bir tutum sergileyerek, aile birliğini sarsmaları, hakimin evliliğin sonlanması doğrultusunda karar vermesini tetikliyor.

Kısacası iyi ve kötü günde tüm zorluklara birlikte göğüs vermeye yemin eden çiftlerin boşanmasının en önemli nedeni ekonomik sıkıntılar olarak karşımıza çıkıyor.

  • Aldatma:

En yaygın boşanma sebebi olarak kabul edilen aldatma, aldatılan eş tarafından kanıtlandığında hakimin tek celsede çiftlerin boşanması yönünde karar vermesi ile sonuçlanıyor.

Aldatma eylemini gerçekleştiren kişiyi maddi açıdan da eşine tazminat ödemekle yükümlü kılan Türk Medeni Kanunu, böylelikle erkekler tarafından sürekli olarak aldatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan kadınları da koruma altına almış oluyor.

Normal şartlarda aile birliğinin korunmasına yönelik olarak hakim tarafından boşanma davası uzatılabilse de söz konusu aldatma olduğunda hakim, genellikle evliliğin bitirilmesi gerektiğini teyit ediyor.

  • Sürekli yalan söylemek:

Çiftlerden birinin sürekli yalan söyleyerek, eşini kandırması; evliliği bitiren bir diğer önemli faktör olarak kabul ediliyor.

Öyle ki sürekli olarak yalanlar işitmek zorunda kalan eş, bir süre sonra eşine duyduğu tüm güvenini de kaybetmeye başlıyor.

Güven ve sadakat temelinde şekillenen evlilik ise yalan karşısında adeta temeli sağlam olmayan bir bina misali yıkılmak zorunda kalıyor.

  • Şiddet:

Türk toplumunda, özellikle küçük kasaba ve köylerde yaşayan kadınlarda erkeğin kadını dövme hakkı bulunduğuna hala inanılsa da şiddet, evlilik iptaline neden olan ciddi bir hata olarak medeni kanunumuzda yer alıyor.

Erkek tarafından kadına şiddet uygulandığının kanıtlanması, yalnızca boşanma ile de sonuçlanmıyor. Bu durumda şiddet uygulayan erkek, maddi manevi tazminat cezasının yanı sıra hapis cezasına bile çarptırılabiliyor.

Yani Medeni Kanun kapsamında değerlendirilen evlilik, şiddet işin içine girdiğinde Ceza Hukuku bağlamında da ele alınabiliyor.

  • Alkol, kumar vb. kötü alışkanlıklar:

Eşlerden birinin alkol, kumar, esrar gibi aile saadetini zedeleyen ve birlikte yaşanmayı zorlaştıran herhangi bir kötü alışkanlığa sahip olması, diğer eşe boşanma davası açabilme hakkı tanıyor.

İlişkinin tamamen sıkıntılı bir sürece girmesine neden olan kötü alışkanlıkların bırakılması için karşı tarafa daha önce verilen tüm şansların karşı taraf tarafından kötüye kullanılması, yani eşin kötü alışkanlıklara istekli bir şekilde devam etmesi, hakimin eşleri kısa sürede boşamasına yol açıyor.

  • Şiddetli geçimsizlik:

Eşlerden iki tarafın da hakim karşısında bir türlü geçinemediklerini, sürekli olarak kavga ettiklerini dile getirmeleri, şiddetli geçimsizlik kapsamında eşlerin tek celsede boşanabilmelerine olanak tanıyor.

Ancak boşanmanın tek celsede gerçekleşebilmesi için eşlerden her ikisinin de istekli olması gerekiyor.

Aksi halde hakim, çiftleri ılımlı bir şekilde geçinebilmeleri adına bir aile terapistine yönlendirebiliyor.

  • Cinsel sorunlar:

Erkek ve kadın arasındaki ten uyumunun kaybedilmesi, eşlerden birinin ya da her ikisinin yatakta yeterince tatmin olamaması, Medeni Hukuk’ta evliliğin iptaline neden olabilen durumlar arasında bulunuyor.

Bir hata kapsamında olmasa da cinsel problemler, hem boşanma hem de tazminat sebebi olarak kabul ediliyor.

Cinsel sorunların aşılabilecek nitelikte olduğuna hakim tarafından karar verilmesi durumunda ise çiftler daha çok bir cinsel terapi uzmanına yönlendiriliyor.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Evlilik İptaline Neden Olan Hatalar için yorumda bulun

    Evlilik İptaline Neden Olan Hatalar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evlilik İptaline Neden Olan Hatalar için ilk yorumu yapabilirsin.