EN FAZLA TALEP GÖREN ESTETİK OPERASYONLAR

Estetik operasyonlar, kendi dış görünüşünden memnun olmayan insanların sık sık tercih ettiği bir yöntemdir. Böyle operasyonlar sonucunda insanlar istedikleri görüntüyü elde ederler. Ve bunun sonucunda özgüven artışı yaşarlar, hayata daha pozitif bakarlar.

Bu operasyon türlerinin tercih sıralaması ülkelere göre değişim göstermektedir. Bu yazımızda ülkemizdeki en çok aranan yani en fazla talep gören estetik operasyonlarına değineceğiz. Ve ardından türlü istatistiklerle bu verileri destekleyeceğiz. Bu sıralama en çoktan en aza doğru yapılmıştır.

 

1) Saç Ekimi

Saç ekimi, saçlarından mustarip olan her bireyin aklından geçen bir tedavi yöntemidir. Malum saç, insanın en belirgin bölgelerindendir ve yokluğu özgüven eksikliği gibi sorunlara yol açmaktadır.

Bu operasyon 1 yılda  2.692.752 kere arama motorlarında aratılmıştır. Yani bu yöntem bu yazımızdaki bütün aratma sayısının yaklaşık  %28’in i kapsamaktadır. Hal böyle iken anlıyoruz ki ülkemizde saçsızlık en yaygın estetik sorunlardan birisi.

Saç nakli, kelliğe dirençli olan göğüs, bacak-kol, genital bölge vücut bölgelerinden, özellikle de enseye yakın başın arka tarafından alınan saç köklerinin, saçların döküldüğü bölgeye taşınmasıdır. Saç naklinde daha fazla tercih edilen başın arka kısmında bulunan saç kökleridir. Bu kökler alınıp saçın döküldüğü yere uygun açılarda ekilir. Uzama kontrol altında yapılır ve sonrasında saçlar eski hali gibi uzar.

 

2) Burun Estetiği

Burun estetiği; burun şeklinden, büyüklüğünden ya da sağlık sorunu olarak bilinen burunda et ya da kemik olması durumuna çözüm bulmak isteyen bireylerin tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde buruna kesik atılır ya da kesiksiz kanal yoluyla bir operasyon uygulanır.

Bu yöntem ülkemizde geçerli arama motorlarında 1 yılda 1.839.829 kez aranmıştır. Bu demek oluyor ki ülkemizde burnundan memnun olmayan kişi sayısı da oldukça fazla. Burun estetiği her doktora yapılamayacak kadar önemli bir husus elbette. Merdiven altı kuruluşlarda kesinlikle yapılmaması gerekir ve tercih edilen doktorun geçmişinin de iyice gözden geçirilmesi gerekir.

 

3) Diş Beyazlatma (Bleaching)

Gülümsemesi bir insanın en büyük aksesuarlarından birisidir. Haliyle diş güzelliği ve beyazlığı çok büyük bir etken olarak çıkıyor karşımıza. Sigara, kahve, çay, asitli içecekler ve bakımsızlık dişlerin rengini soldurmakta ve diş minesine verilen zarardan dolayı minenin altında bulunan sarı katmanın ortaya çıkmasıyla dişin rengi koyulaşır. Bu da oldukça kötü bir görüntü sağlar.

Diş beyazlatma tedavisi 1 yılda arama motorlarında  1.334.988 kez aratılmıştır. Diş hekimlerinin müdahalesiyle bu sorun ortadan kalkıyor ve daha estetik bir görünüş elde ediyorsunuz. Bu beyazlatma işlemi esnasında dişin rengi, orjinal renge göre birkaç ton açılıyor.

 

4) Yüz Dolgusu (Botoks)

Yüz dolgusu, çoğunlukla yüzdeki belirginliği az, buruşma gösteren dokuların ya da çukurların doldurulması için üretilmiş, çoğunlukla hyaluronik asit dediğimiz maddeyi içeren, enjeksiyon ile uygulanan estetik ajanlardır.

Yüzünden dert yanan kişi sayısı da elbette fazla. Özellikle yüzün çökük bir görüntü ya da kemiklerinin çok belirgin olmasından sıkılan insanlar da yüz dolgusu sayesinde istedikleri görüntüye kavuşuyorlar. Hyaluronik asit, küçük iğneler yardımıyla yüzün sorunlu bölgelerine enjekte edilir ve dolgu yapılmış olur.

Yüz dolgusu tedavisi ülkemizde geçerli arama motorlarında 1 yılda 635.787 kez aratılmıştır. Bu da bu yazımızdaki geçerli aratma sayısının yaklaşık %7’sini kapsamaktadır.

Yüz dolgusu oldukça riskli bir estetik operasyonudur. Özellikle seçtiğiniz cerrah kesinlikle gerekli donanıma sahip olmalı ve resmi olmalıdır. Merdiven altı yerlerde estetik operasyon olan kişiler çoğunlukla hayal kırıklığına uğruyor ve sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalıyorlar. Bu tedavinin üzerinizde kötü bir etki bırakmasını istemiyorsanız alanında uzman cerrahlar tarafından tedavi edilmeniz gerekiyor.

 

5) Vajina Daraltma

Vajinanın genişlemesi, cinsel ilişki sırasından tatminsizlik yaratır ve ilişkileri olumsuz etkiler. Bu da çiftleri oldukça rahatsız ettiği için tedavisi oldukça popülerdir. Malumunuz cinsel yönden memnuniyetsiz çiftlerin ilişkileri pek iç açıcı ilerlemiyor. Gelelim bu operasyonun nasıl yapıldığına;

Vajina daraltma ameliyatları tıp literatüründe “vajinoplasti” olarak geçmektedir. Vajinoplasti yani “cerrahi yolla vajina daraltma” operasyonları kozmetik jinekoloji alanında labioplasti ameliyatları kadar tercih edilen önemli ameliyatlar arasındadır. Vajina daraltıcı ameliyatlar rekonstruktif (yeniden onarım) ameliyatlarıdır ve jinekolog hekimler tarafından uygulanmaktadır. Vajinoplasti ve vajina daraltma ameliyatlarında vajina içine yapılan kesilerle üçgen şeklinde doku çıkarılır. Daha sonra atılan enine dikişlerle daralma sağlanmaktadır. Vajinanın arka duvarı, girişten itibaren boylu boyunca daraltılmaktadır.

Vajina daraltma, arama motorlarında 1 yılda 497.321 kez aratılmıştır. Diğer estetik operasyonlara göre daha az aratılmıştır. Yani demek oluyor ki bu konuda sorun yaşayan kişi sayısı diğerlerine kıyasla daha az görünüyor.

Bu yazımızda sizlere en popüler olacak estetik operasyonlara değindik ve hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sağlıcakla kalın.

Kaynaklar:

https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/hyaluronik-asit-ciltte-ne-ise-yarar-41376716

https://omeryoluk.com/en-fazla-aranan-estetik-operasyonlar/

https://www.dentaluna.com/disler-neden-sararir/

 

Bir Cevap Yazın

  1. EN FAZLA TALEP GÖREN ESTETİK OPERASYONLAR için yorumda bulun

    EN FAZLA TALEP GÖREN ESTETİK OPERASYONLAR için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak EN FAZLA TALEP GÖREN ESTETİK OPERASYONLAR için ilk yorumu yapabilirsin.