Doğum Nefesi Nedir?

Bütün hayatımız bir nefesle başlar. Aynı zamanda bu dünyadan ayrılacağımız zaman da bir son nefesimizle ayrılırız. nefesi ise doğum sırasında çok önemlidir. Yazımızda sizlere doğum nefesinin size nasıl yardımcı olacağını anlatacağız. Doğum nefesi sayesinde sahip olduğunuz gücü de keşfedeceksiniz.

Nefesi

dalgasını daha rahat hissetmeniz için bazı doğum teknikleri vardır. Aslında doğuma hazırlık veya nefes teknikleriyle ilgili bir kursa giderseniz doğum nefesi teknikleri hakkında detaylı bilgiyi öğrenebilirsiniz. Bu teknik nefesler sayesinde doğum sırasında işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Eğer bu tarz eğitimlere gitmeseniz bile kendi nefesinizle bu doğum anının altından kolaylıkla kalkabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey nefesinizi zihninizle takip etmektir. Bu işlemi yapacağınız zaman nefesinize hayalinizle şekillendirmede yapabilirsiniz. Burada önemli olan nefesi içinize dolan bir ışık olarak görebilmektir.

Doğum nefesi sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey yavaşlamaktır. Doğum yapan bir kadının en zorlandığı konulardan birisi; fiziksel bir yoğunlukla baş etmenin dışında stresle baş etmektir. Sakin ve yavaş nefes alarak kanınızda yer alan adrenalin miktarını düşünebilirsiniz.

Diğer önemli olan madde ise; derin bir şekilde nefes almaktır. İnsanlar genellikle günlük hayatlarında göğüs solunumu yapmaya alışıktır. Bu yüzden son derece sığ bir nefes alıyoruz. Kısa ve sık nefesler almak yeterince oksijen alamamamıza sebep olacaktır. İstediğimiz dingin ve sakin ruh haline ulaşmamıza bu yardımcı olmaz.

Doğum Nefesi Nasıl Uygulanır?

Doğum nefesi uygulaması sırasında en önemli nokta tam olarak nefes almaktır. Nefes alırken hem diyaframınız hem de akciğerinizin tüm kapasitesini kullanarak nefeslenmeniz gerekmektedir. Eğer bu nefesi denemek istiyorsanız, bir elinizi göğsünüze bir elinizi ise karnınıza koyarak içinizdeki bütün nefesi vererek odaklanın. Nefes alacağınız zaman ise bütün nefesi karnınıza doldurmaya çalışın. Eğer diyaframdan nefes alamıyorsanız bunu gün içerisinde sık sık denemeye çalışın. Karnınız tamamen nefesle dolduktan sonra göğsünüzü de doldurmaya çalışın. Artık daha fazla nefes alamayacak duruma geldiğiniz zaman tam kapasiteyle nefes almışsınız demektir.

Doğum Nefesinin Faydaları

Doğum esnasında nefes almanıza odaklanmak doğum kasılmalarını daha fazla hissetmenize yardımcı olur. Çünkü nefesteki meditatif ve doğal ritim etkisini gösterir ve sizi gevşetir.

Doğumda hormonlarınızın düzgün bir şekilde çalışabilmesi için beyninizin alfa seviyesinde olması gerekir. Alfa seviyesi demek düşünen bir zihin değil bilinçaltınızın devreye girmesi demektir. Ritmik bir şekilde nefes almakta beyninizin alfa seviyesine gelmesine yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

  1. Doğum Nefesi Nedir? için yorumda bulun

    Doğum Nefesi Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğum Nefesi Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.