Akıllı telefon çocuklarınızla iletişiminizi zedelemesin!

Çocuklarınızla ilgilenmeniz gerekirken uzun süre boyunca telefonla oyalandığınızın farkına varıyorsanız, geçici bir pişmanlık hissi bünyenizi sarabilir. Facebook’tan gelen bildirimler, Instagram’da paylaşılan fotoğraflar derken günün büyük çoğunluğunda cep telefonu annelerin elinden düşmüyor. Peki, bu ne kadar doğru?

Günümüzde yalnızca ebeveynler değil, çocuklar da cep telefonu ve tabletlerde çok fazla vakit geçirmeye başlamış bulunuyor. Hal böyle olunca aile fertleri arasındaki iletişim sekteye uğruyor, soğukluklar ve çatışmalar başlıyor. Bu da toplumun temelini oluşturan aile yapısının hasar görmesiyle sonuçlanıyor.

Araştırma sonuçlarına yansıyan ilginç gerçek…

Davranış pediyatrisi üzerine araştırma yapan bilim adamlarının son çalışması, ufak yaştaki çocuklar etraftayken cep telefonuyla çok fazla vakit geçirmenin hane içindeki tansiyonu yükselttiği ve kavgaları tetiklediğini ortaya koydu. Neden mi? Cevap çok basit. İş, sosyal hayat ve ev içindeki hayat yerine sanal alemde vakit geçirmeye başlayan insanlar ebeveynlik görevlerini daha fazla ihmal etmeye başlıyor.

Toplam 35 ayrı çocuk bakan ebeveyn üzerinde çalışma yapan bilim adamları, akıllı telefon kullanmanın aile için rutin alışkanlıkları olumsuz etkilediğini buldu. Ayrıca ebeveynler işle ilgili olumsuz bir haber aldıklarında çocuklarına kötü davranmaya başladıklarını da itiraf etti. İşin daha kötü olanı, çocuklar ve babalarının dikkatini çekmek ve telefonu kurcalamayı bırakmasını istediklerinde ebeveynler onları bağırarak susturduklarını da söyledi.

Her ne kadar anne ve baba olmanın verdiği ağır sorumluluktan kaçmanın bir yolu olarak cep telefonu kullanılıyor olsa da, akıllı telefon kullanımının çocuklarla olan iletişimi ne kadar zedelediği böylece ortaya çıkmış oldu.

Sınırları çekmeniz gerekiyor

Burada yapılması gereken şu: Çocuklarınıza yeteri kadar zaman ayırmalı, geri kalan sürede ise kontrollü ve sınırlı bir şekilde akıllı telefonunuzu kullanmaya devam etmelisiniz. Aksi takdirde çocuğunuz sizden soğuyabilir, aradığı ilgiyi başka yerlerden temin etmeye çalışabilir. Dahası, dikkatinizi çekmek için olur olmadık hareketlere de kalkışabilir.

Eğer evden çalışıyorsanız ve sürekli akıllı telefonu kontrol etmeniz gerekiyorsa, çocuğunuzun anlayacağı bir şekilde bunu izah etmenizde de fayda olacaktır. Böylece hem çocuğunuzu, hem de işinizi bir arada yürütebilmeniz gayet mümkündür.

Bir Cevap Yazın

  1. Akıllı telefon çocuklarınızla iletişiminizi zedelemesin! için yorumda bulun

    Akıllı telefon çocuklarınızla iletişiminizi zedelemesin! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Akıllı telefon çocuklarınızla iletişiminizi zedelemesin! için ilk yorumu yapabilirsin.