Diyet Nedir?

Beslenme düzeni olarak tanımlanan diyet, kişiye özel diyet listesi ile beraber düşünülebilir. Vücudumuza giren besinlerin sağlıklı olmasını amaçlar.

Kilo Almak İçin de Diyet Yapılabilir

Diyet sadece kilo vermek üzere yapılmaz- kilo alamayanlar da diyet yapabilir. Fakat baskın eğilim kilo verme yönünde olduğu için zayıflama çabaları ile  birlikte ele alınan durum vardır. Kilo almak için hazırlanan diyet listelerinde kalori miktarı artırılırken sağlıklı beslenmeden vazgeçilmez.

Tek Tip Diyetler Depresif Duruma Neden Olur

Diyetle alakalı çok fazla kötü bilgi olduğu için piyasa genelinden soyutlanarak doğru bir düşünce oluşturmak gerekiyor.  En sağlıklı diyetler, kişinin kan değerleri ölçülerek ve doğal besinlerden çeşitli şekillerde alınan, bir yaşam tarzı haline getirilen beslenmedir. Bunun diğer anlamı şudur, tek tip uzun süre beslenmek size ruhsal ve fiziksel anlamda zarar verebilir. Hızlı şekilde kilo vererek bir elbiseye girmek için bir hafta boyunca haşlanmış patates yerseniz kendinizi halsiz, bıkmış, bezmiş hissetmeniz olasıdır. Tek ürüne odaklanan diyetlerden kaçınmanız önem taşıyor.

Diyet Yememek Değildir

Vücudun dinlenmesi için ve dini gerekçelerle arada bir oruç tutulması dışında beslenme düzeni çeşitli ve düzenli olmalıdır. Yani öğün atlayarak diyet yapmak başarısızlıkla sonuçlanabilir.  Amacınız kilo vermekse, düzenli olarak protein, karbonhidrat almalı, yeterli düzeyde vitamin ve minerali vücudunuza sokmalısınız. Şeker ve hamur işine ara verdiyseniz, iki üç haftada bir kendi canınızın istediği bir yiyecek de tüketebilirsiniz. Ayrıca diyetinizin üzerinden 6 ay bir sene geçtiğinde  arada bir şoklama yaparak bir iki haftalık aralıklar da verebilirsiniz.  Bu sayede vücudunuzun alıştığı düzenden çıkması ve kendini yeniden toparlaması sağlanır. Bu konuda sizlere önerebileceğimiz diyet gıdasından bahsetmek istiyoruz. İsmi Dietto olan bu ürüne bu linkten ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda aşağıdaki youtube linkinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.  https://www.youtube.com/watch?v=-ofn5uYTdtw

Sağlıklı Zayıflamak İçin Diyet Yeterli Değildir

Güzel bir diyet listesi varsa bile tek başına diyetle zayıflamak tek başına sporla zayıflamaktan iyi değildir. Mümkünse bu ikisini birlikte götürmeniz ve diyetinize bu şekilde devam etmeniz gerekiyor. Aynı şekilde kilo almak için de  spor ve diyet birlikte yürütülebilir. Odak noktası sağlıklı yaşamak ve bunu alışkanlık haline getirmektir.  Kilo vermek için diyet ve spor yaparken, aldığınız enerjinin  hareketle yakılmasını ve kas oluşumunu  sağlarsınız. Kaslarınız çoğaldıkça metabolizmanız daha da etkili kalori yakar. Tek diyetle de kilo verirsiniz, fakat sarkmalar hızlı olur, kaslarınızdan verme ihtimaliniz vardır. Bu da sağlıksız bir durum olabilir. Spor yapmak bazıları için zorlayıcı bir durum olabildiği için illa belirli kalıplara takılmamak ve sevilen hareketleri düzenli yapmak önemlidir.

Bir Cevap Yazın

  1. Diyet Nedir? için yorumda bulun

    Diyet Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyet Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.