Can sıkıcı sivilcelere doğal yöntemlerle elveda deyin!

Cildimiz, derinin altındaki iç organların ne kadar sağlıklı olduğunun canlı bir göstergesidir. Parlak, temiz ciltler sağlıklı ve yeteri kadar suya sahip bir vücudunuzun olduğunu gösterir. Sivilce, siyah nokta ve çeşitli beneklerin baş gösterdiği yüzler ise oksidatif hasara, zayıf beslenmeye ve hormonal dengesizliklere işaret eder.

Özellikle ergenlik sonrası hala daha sivilcelerden muzdarip olan çoğu insan toplum içine çıkmaktan çekiniyor ve kendine olan özgüvenini kaybediyor.

Eşten dosttan duyulan geleneksel tedavi yöntemleri de fayda etmeyince son çare olarak Roaccutane gibi ağır reçeteli ilaçlar kullanılınca karaciğerin zarar görmesi gibi olumsuz sonuçlar da ortaya çıkabiliyor. Oysa tamamen doğal yöntemlerle sivilceleri geçirebilmek mümkün. Doğru beslenme ve cilt temizliği ideal tedavi yöntemleriyle birleştiğinde sivilceler artık dert olmaktan çıkabiliyor.

İyileştirme maskesi hazırlayın

Sadece yoğurt ve bal kullanarak hazırlayabileceğiniz iyileştirme maskesi, cildinizin nemlenmesini sağlayacaktır. İşte bu karışım için yapmanız gerekenler:

Bir kaşık organik balı yine bir kaşık yoğurtla karıştırın. Saç hizasına kadar yüzünüzün tamamına bu karışımı yaydıktan sonra 10 dakika boyunca dinlenin. Daha sonra nemli bir bezle nazikçe yüzünüzü temizleyin.

Tarçın ve bal maskesi de tercih edilebilir

Öte yandan iki kaşık bal, bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve yarım çay kaşığı kadar tarçını karıştırıp yüzünüze uygulamak da ideal bir sivilce tedavi yöntemidir. Yalnız bu karışımı kesinlikle gözünüze temas ettirmeyin, çünkü tarçın yakıcı olabilir. 5-10 dakika bekledikten karışımı temizleyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağıyla nemlendirin

Saçlarınız gibi cildiniz de yeteri kadar nemlenmiyorsa, dışarıdan alacağınız bazı nemlendiriciler imdadınıza yetişecektir. Bakteriler yüzünden oluşan sivilceleri ortadan kaldırmak için hindistan cevizi yağının kullanıldığı nemlendiriciler idealdir. Bu yağ hem çok faydalı, hem de sağlıklı olmasıyla yıllardır kozmetik ürünlerde tercih ediliyor.

Sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin

Serbest gezen tavuk, çayırda otlayan dana eti ve balık tüketerek sağlıklı beslendiğiniz takdirde sivilce çıkma riskini en aza indirmiş olursunuz. Somon balığı gibi Omega-3 yönünden zengin gıdalar da listenize mutlaka girsin. Kefir, yoğurt, kabak gibi demir kaynağı besinleri düzenli aralıklarla tüketmenin de faydasını görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Can sıkıcı sivilcelere doğal yöntemlerle elveda deyin! için yorumda bulun

    Can sıkıcı sivilcelere doğal yöntemlerle elveda deyin! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Can sıkıcı sivilcelere doğal yöntemlerle elveda deyin! için ilk yorumu yapabilirsin.