Çalışan anne sendromu nasıl aşılır?

Çocuklar için anne inanılmaz derecede özel bir varlıktır. Şefkat ve merhamet kaynağı olarak görülen anneden ayrılmak, minik çocuklar için bu yüzden bu kadar zordur. Özellikle çalışan annelerin sıklıkla karşılaştığı bu durum sırf çocuk için değil, anne için de yaralayıcı olabiliyor. Çalışmak için evden ayrılmaya hazırlandığı esnada çocuğunu sürekli kandırmak zorunda kalan, ona yalan söylemekten vicdan azabı duyan, hissettirmeden evden ayrılmaya çalışan annelerin içinde bulunduğu durum hiç de iç açıcı değil. Hele bir de bunun yaşattığı suçluluk duygusu var ki, kişinin psikolojisini çok derin etkiliyor.

Peki ya çocuklar? Onlar da bu sendromu en şiddetli şekilde çeken taraf olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada eğer siz de çocuğunuzun içinde bulunduğu “çalışan anne sendromu”nu aşmasını istiyorsanız, bunu yapmak için izlemeniz gereken bir yol mevcut.

Çocuğunuzun içinde bulunduğu durumu anlayın

Güne çocuğunuza veda etmeye hazırlanarak başlıyorsanız, yalnız değilsiniz. Sizinle aynı durumu paylaşan birçok anne var. Her seferinde bunu tekrarlamak, çocuğunuzla vedalaşmayı rutin haline getirmenize yol açabilir. Bu noktada yapmanız gereken şey, çocuğunuzun içinde bulunduğu durumu anlama noktasında biraz daha çaba sarf etmek olmalıdır. Onun ruh halini, yaşadıklarını ve hissettiklerini empati yoluyla düşünün. Ve sizden ayrılmanın onun için gerçek bir travma olduğunun farkına varın.

Kendinizi suçlamayın

İlk başlarda çocuğunuzu içine attığınız durum yüzünden kendinizi endişeli ve suçlu hissedebilmeniz çok normal. Böyle hissetmeniz çok normal. Sırf bu yüzden kendinizi hırpalayıp strese girmenize gerek yok.

Onu güvenilir ellere teslim edin

Siz yokken çocuğunuzun güzel ahlaklı, iyi huylu bir birey olarak yetişmesini sağlayacak ehil kimseler tarafından bakılmasını sağlayın. Bu kişi anneniz veya kayınvalideniz olabilir. Onu hem eğlendirecek, hem de hayata hazırlayacak bir bakıcı sayesinde çocuğunuzun sıkılmamasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu, işyerindeyken çocuğunuz aklınıza geldiğinde içinizin rahat olmasını da sağlayacaktır.

Eğer imkanınız varsa evden çalışmanız her türlü en iyi ve makul seçenek elbette. Neticede hiç kimse sizin çocuğunuza, sizin düşlediğiniz şekilde bakamayacaktır. Bunu sağlamak için gerektiğinde iş değiştirmeyi bile göze almanız tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

  1. Çalışan anne sendromu nasıl aşılır? için yorumda bulun

    Çalışan anne sendromu nasıl aşılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çalışan anne sendromu nasıl aşılır? için ilk yorumu yapabilirsin.