Ayak Bakım Önerileri

Biz kadınlar; makyajsız sokağa çıkmamaya gösterdiğimiz özeni maalesef ki söz konusu genel sağlığımız olduğunda bir türlü göstermiyor; bu yüzden de zaman zaman sağlık problemleri ile karşılaşmak zorunda kalabiliyoruz. Özellikle gün içerisinde tüm vücudumuzun ağırlığını taşıyan ayaklarımızın bakımını ihmal ediyor; yanlış ayakkabı seçimlerimiz yüzünden çoğu zaman akşam olduğunda ayaklarımızda dinmek bilmeyen ağrılardan muzdarip olabiliyoruz.

Şayet sizin de akşam saatlerinde ayaklarınız ağrımaya başlıyorsa, ayaklarınızın kuruluğundan şikayetçiyseniz ya da ayağınızda yavaş yavaş dar ayakkabı kullanımına bağlı olarak şişmeler ve nasır oluşumunu başladıysa ayak bakım önerileri başlıklı bu yazımızı mutlaka dikkatle okumanızı ve önerilerimizi bir an önce uygulamaya başlamanızı öneriyoruz.

İşte; her kadının bilmesi gereken ayak bakım önerilerimiz:

  • Ayak banyosu ile ayaklarınızın her daim yumuşak kalmasını sağlayın

Zaman içerisinde ayağımızla birebir eşleşmeyen, ayağımıza küçük geldiği için ayağımızı sıkan ayakkabılar maalesef ki ilerleyen süreçte ayak tabanlarımızda sertleşme, nasır ile yüzleşmemizi beraberinde getirebiliyor.

Hatta bu nasırlar zaman içerisinde ayaklarımızda ağrı ve acı hissetmemize de yol açabiliyorlar.

Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız; ayak banyosu yaparak ayaklarınızın her daim yumuşak ve pürüzsüz kalmasını garantileyebilirsiniz.

Ayak banyosu yaparak hem ayaklarınızı dinlendirmek hem de ayaklarınızın daha sağlıklı olmasını sağlamak adına öncelikle kozmetik mağazalarda satılan ayak banyo tozlarını bir leğene koyduğunuz ılık suyun içine ilave edin. Ardından ayaklarınızı 15-20 dakika boyunca bu ılık suyun içinde dinlendirin.

  • Ponza taşı kullanarak, topuklarınızdaki sertleşmeden kurtulun!

Ayak bakımının olmazsa olmazlarından olan ponza taşı; ayak tabanında bulunan sertleşmelerin ve nasırın cildimizden temizlenmesinde en sık kullanılan bakım ürünleri arasında bulunuyor.

Ayak banyosu ile ayaklarınızı iyice yumuşattıktan sonra ponza taşını kullanarak, ayaklarınızdaki sertleşmiş deriyi temizleyebilirsiniz.

  • Tırnak kesimi esnasında dikkatli olun

Tırnak batmalarının en önemli nedenlerinden biri olan yanlış tırnak kesimi; tırnaklarımızın hem daha çirkin görünmesine hem de ileride sağlık sorunları ile karşılaşmamıza yol açabiliyor.

Bu yüzden tırnağınızı her daim tırnaklarınızın uzadığı yöne doğru paralel bir şekilde kesmeli, tırnak şeklinize uygun olması gereken kesim işlemi esnasında tırnaklarınızı mümkün olduğunca düz kesmeye özen göstermelisiniz.

  • Nemlendirici kullanmayı unutmayın

Gün içerisinde cildimizin nasıl neme ihtiyacı oluyorsa, ayakkabılar arasında sıkışıp kalan ve saatler boyunca hava almayan ayaklarımız da aynı şekilde neme ihtiyaç duyuyor.

Bu yüzden de ayağınızın nem dengesini gözetmek adına nemlendirici bir krem ile ayaklarınıza masaj yapmayı hiçbir şekilde ihmal etmemeniz gerekiyor.

Tüm bu işlemleri adım adım takip ettikten sonra ayaklarınızın daha bakımlı ve güzel görünmesi için dilediğiniz renkteki ojeyi sürebilirsiniz. Ancak tırnaklarda uzun süre oje bulunması tırnağın hava almasını engellediğinden tırnaklarınızın yeterince hava alması için gün içerisinde en az birkaç saat tırnaklarınızı ojesiz kullanmayı da göz ardı etmemelisiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Ayak Bakım Önerileri için yorumda bulun

    Ayak Bakım Önerileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ayak Bakım Önerileri için ilk yorumu yapabilirsin.