Ayağınızdaki Ölü Deriden Kurtulmanın Yolları

Sandalet mevsiminde kuru ayaklardan daha büyük bir sıkıntı yoktur. Bazen tek gereken, ayaklarınızı kumsala hazır hale getirmek için biraz nemlendiricidir. Bununla birlikte nasır gibi bazı sert kuru cilt türleri daha yoğun tedaviler gerektirir. Bu yazıda, ayaklarınızdaki sert cildin ne olduğunu ve buna neyin sebep olduğunu açıklayacağız. Yaz aylarında güvenle mükemmel bir pedikürü gerçekleştirebilmeniz için ayaklarınızda oluşan sert deriyi nasıl gidereceğinizi ve önleyeceğinizi size tavsiye edeceğiz.

Sert Cilt Nedir?

Ayaklardaki ölü deri, ayakları basınçtan korumaya yardımcı olmak için gelişen nasırlardan kaynaklanır.

Sert Cildin Nedenleri

Ne zaman hareket edersek, ayağımızın topuğuna baskı yaparız. Hareket, cildimizle ayakkabımız veya cildimizle zemin arasındaki sürtünmeyi artırır. Sonuç olarak, cildin daha fazla basınca ve sürtünmeye dayanması zorlaşır – bu nedenle nasır gelişir.

Ayağınızdaki Ölü Deriden Kurtulma

Sert Deriden Nasıl Kurtulur?

Nasırlar tipik olarak ayak veya cilt sağlığı sorunlarını göstermez. Ancak tedavi edilmediğinde kaybolmaları uzun zaman alır. Ayaklarınızı güzelleştirmek istiyorsanız, evde sert deriyi nasıl çıkaracağınıza dair adım adım bunları deneyebilirsiniz;

  • Ayakları yaklaşık 10 dakika banyo veya küvette bekletin.
  • Bir ponza taşını veya büyük bir eğeyi daire şeklinde hareket ettirin, sertleştirilmiş yüzeyi belli bir açıyla çalıştırın.
  • Sert cilt çıkarıldıktan ve ayaklar kuruduktan sonra bir nemlendirici veya bir BHA/AHA asit eksfoliyan kullanın. Asit eksfolyantlar, pomza taşı/file ile gözden kaçırmış olabileceğiniz küçük sert cilt parçalarını daha da gidermeye yardımcı olur.

Alternatif olarak, sert cildinizi manuel olarak kendiniz çıkarma fikri sizi biraz rahatsız ediyorsa, bazı tedaviler süreci neredeyse zahmetsiz hale getirir. Bir asit eksfoliyan çorabı alın ve banyo veya duştan sonra giyin. Yaklaşık on gün sonra, ayaklarınızdaki tüm sert deriyi bir yılan gibi dökeceksiniz. Biraz daha para harcayın ve bir spa ya da güzellik salonuna gidin, çünkü birçoğu bir saat içinde tüm sert deriyi yok eden nasır giderme tedavileri sunar.

Sert Cilt Nasıl Önlenir?

Sert cildi tamamen önlemeyi zor bulacaksınız; ayaklarınızı hasardan korumayı amaçlayan doğal bir süreçtir. Yılda bir veya iki kez yoğun nasır giderme işlemlerini güzellik rutininize dahil etmek daha gerçekçidir. Bununla birlikte, tam oturan ve düzenli olarak nemlendiren rahat ayakkabılar giyerek sert cildin şiddetini azaltın. Standart bir nemlendirici cildinizin yumuşak kalmasına yardımcı olacaktır. Yine de, bir BHA veya AHA asit eksfolyantı, esnekliği arttırırken aslında sert cildi giderecektir.

Bir Cevap Yazın

  1. Ayağınızdaki Ölü Deriden Kurtulmanın Yolları için yorumda bulun

    Ayağınızdaki Ölü Deriden Kurtulmanın Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ayağınızdaki Ölü Deriden Kurtulmanın Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.