Aşık olduğumdan nasıl emin olabilirim?

Yaratıcının yalnızca insanlara armağan ettiği, kişiyi yaşama bağlayan ve hayatı daha toz pembe görmesine neden olan aşk duygusu; dünyada herkes tarafından tadılması gereken en güzel duygular arasında yer alıyor.

Kadın ya da erkek fark etmeksizin; hayatımızın aşkını bulmak için sürekli yaratıcıya dua ediyor; ruh eşimizi ya da hayat arkadaşımızı bularak, kendimizi tamamlanmış hissetmek istiyoruz.

Lakin bir kısmımız bu konuda son derece şanslı olurken; bir kısmımız da aradığı özellikteki kişiyi bir türlü bulamıyor.

Kimileri aşkı bulsa da kısa bir süre içerisinde aşkı tüketerek; aşkın varlığına olan inancını yitiriyor ve bir daha aşık olmamak için yeminler ediyor.

Peki; aşk nedir? Gerçekten aşk var mıdır?

Aşık olduğumdan nasıl emin olabilirim, diye kendi kendinize düşünüyorsanız; bu yazımı mutlaka okumanızı öneriyorum.

Aşk nedir?

Aşk üzerine pek çok bilimsel çalışma yapılmış ve aşkın ömrünün yalnızca 3 yıl olduğu bilim adamları tarafından ispatlanmış olsa da hala aramızda ölümsüz aşka inananlar da yok değil.

Ama aşkın belirli bir ömrünün olması; sevginin yani aşkın bir diğer kardeşinin var olmadığı anlamına da gelmiyor.

Aslında aşk; kişiyi gerçek sevgiye götüren, hayatını paylaşmak isteyeceği kişiyi bulmasına yardımcı olan geçici bir duygudan başka bir şey değil!

Kalp çarpıntısı, tabiri caizse midede kelebeklerin uçuşması, kişinin aşık olduğu kişiyi gördüğünde elinin ayağının birbirine dolanması; en genel tanımıyla aşkı ifade ediyor.

Kişi; yeni tanıştığı yani ilk kez gördüğü kişiye karşı bu tarz duygular hissederken; öncelikle beyin devreye giriyor ve yeni biriyle tanışmış olmanın verdiği heyecan kişiyi tam anlamıyla sarıp sarmalıyor.

Tabii ki de bu durum sonsuza kadar devam etmiyor. Çünkü aşk sadece tanımadığınız, tam anlamıyla çözemediğiniz kişiye karşı duyulan bir histen ibaret!

Aşkın ömrü maksimum 3 yıl çünkü kişi karşısındaki kişiye alıştıkça, onun dünyasına ortak oldukça yani ona güven duymaya başladıkça aşk; bir anda evrimleşerek yerini sevgiye, huzura ve güven duygusuna bırakıyor.

İlk başlarda son derece çalkantılı, gergin ve adrenalin dolu olabilen ilişki; iki tarafın hayatlarını paylaşmaya başladıklarında bir anda kaybolabileceği gibi bu ilişki, sevgiye de dönüşebiliyor.

Peki, aşık olduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz?

 • Onu gördüğünüzde eliniz ayağınıza dolaşıyorsa,
 • Kalbiniz küt küt, yerinden çıkacakmış gibi atıyorsa,
 • Ona dair her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmek istiyorsanız,
 • Onunla konuşmaktan ve göz göze gelmekten çekiniyorsanız,
 • Onun sizi ret edebileceği korkusu yüzünden geceleri uyuyamıyorsanız,
 • Dünyanın en yakışıklı ya da en güzel varlığının o olduğuna inanıyorsanız,
 • Onu görmeden bir an bile duramıyorsanız,
 • Onu bir kez olsun bile görebilmek için sürekli iş yerinin önünden geçiyorsanız,

Tebrikler, Siz aşıksınız!

Ancak; aşık olduğunuz için panik olmanıza ve heyecana kapılmanıza aslında hiç ama hiç gerek yok! Çünkü tüm bunlar; biyokimyasal bir süreçten geçtiğiniz anlamına geliyor. Yani aslında aşk; beyninizin oyunundan başka hiçbir şey değil!

Aşk; güzel olana duyulan ilgi ve cinsel istekten ibaret olan, son derece yüzeysel bir duygu olduğundan karşınızdaki kişiyle kafanız uyuşmadığında, onun karakteri içinize sinmediğinde aşk da bir anda bitiverebiliyor.

Gerçek ve kalıcı olan sevgi ise zamanla bağlılığa ve alışkanlığa dönüşerek, iki kişinin mutlu bir birliktelik sürmesini sağlıyor.

Ve yalnızca ve yalnızca gerçek anlamda tensel ve ruhsal uyumu yakalayabilenler; ölümsüz sevginin kollarında bir ömür boyu aynı yastığa baş koyabiliyor.

Aşkın sizi gerçek sevgiye götürmesi dileğimizle…

Bir Cevap Yazın

 1. Aşık olduğumdan nasıl emin olabilirim? için yorumda bulun

  Aşık olduğumdan nasıl emin olabilirim? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Aşık olduğumdan nasıl emin olabilirim? için ilk yorumu yapabilirsin.