Anne Olmaya Ne Kadar Hazırım?

Tüm kadınların ortak hayalleri arasında şüphesiz ki önce sevdiği adamla evlenmek, ardından da sevdiği adama benzeyen ve mutluluklarını taçlandırmalarına yardımcı olacak bir sahibi olmak yer alıyor. Lakin bazen kadınlar, sevdikleri adamla evlenmiş olsalar bile kendilerini anne olmaya hazır hissetmiyorlar.

Bu yazımızda yakın zamanda anne olmanın hayalini kuran lakin bir türlü kendini anne olmaya hazır hissetmeyen kişiler için anne olmanın getirdiği bir takım yükümlülüklere kısaca değinmek istiyoruz.

İşte, anne olmaya ne kadar hazırım? sorunuza cevap niteliğinde olabilecek önerilerimiz:

  • Maddi açıdan kendinizi her türlü hazır hissedin

Çocuk ve eş bakımından erkeklerin sorumlu tutulduğu ülkemizde maalesef ki pek çok çocuk bu yükümlülük yüzünden hak ettikleri bir yaşamı süremiyorlar.

Özellikle ileride boşanma söz konusu olduğunda çocuğuyla baş başa kalan kadınlar, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamakta ciddi anlamda sıkıntı çekiyorlar.

Bu yüzden düzenli gelir elde edebileceğiniz bir geliriniz bulunmuyorsa ya da yeterli yatırıma sahip değilseniz çocuk yapmaya kalkışmamanızı öneriyoruz. Aksi halde ileride son derece pişman olabilirsiniz.

  • Çocukları sevip sevmediğinize karar verin

Her kadın, şüphesiz ki kendi çocuğunu ister istemez de olsa seviyor lakin iş, çocuk bakımı olduğunda çocuklarına bakmak ve onlarla ilgilenmek, onlar için bir işkenceye dönüşebiliyor.

Özellikle annelik hormonları fazla salgılanmayan kadınlar, çocuklarını kendi yaşamlarında ciddi bir engel olarak görebiliyorlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına öncelikle çocuk bakmaya yani yükümlülük altına girmeye hazır olup olmadığınıza karar vermelisiniz.

Çocuklarla pek aranız bulunmuyorsa en azından bir süreliğine çocuk sahibi olma kararınızı eşiniz ne kadar isterse istesin ertelemelisiniz.

  • Çocuk bakımı ve eğitimi hakkında yeterli eğitim alın

Çoğu anne adayı, çocuk eğitim videolarını daha çok hamilelik döneminde izlemeyi tercih etse de hamilelik dönemindeki eğitimler, bazen yeterli olmayabiliyor.

Bu yüzden de çocuk bakımına ve eğitimine dair merak ettiğiniz her ne varsa tüm meraklarınızı anne olmadan önce gidermeniz gerekiyor.

Çocuk eğitimine dair yeterli teknik bilgiyi edindikten sonra çocuk bakımının sizi zorlamayacağına inandığınız an, anne olmaya hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

  • Eşiniz sorumluluk sahibi değilse çocuk sahibi olmayı düşünmeyin

Bazen de kadınlar, yalnızca eşleri istedikleri için çocuk yapma hatasına düşebiliyorlar. Ancak çocuk bakmanın eşinizle birlikte ortak sorumluluğunuz olduğunu asla unutmamalı, özellikle sorumsuz ve kendine bile bakamayan, ilgisiz bir eşiniz bulunuyorsa çocuk yapmayı hiçbir şekilde düşünmemelisiniz.

Çocuğunuzu tek başınıza büyütebilecek maddi ve manevi güce sahip olduğunuzu düşünmüyorsanız; ne kendinize ne de çocuğunuza bu eziyeti çektirmemelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Anne Olmaya Ne Kadar Hazırım? için yorumda bulun

    Anne Olmaya Ne Kadar Hazırım? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anne Olmaya Ne Kadar Hazırım? için ilk yorumu yapabilirsin.