1-3 Yaş Arasındaki Çocuklar İçin Uygun Oyuncaklar Nelerdir?

Oyun oynamanın çocukların gelişimi üzerinde önemli bir yeri vardır. Oyuncaklar çocuk gelişimini desteklerler. Çocukların kendi kararlarını vermesini, yaratıcılığı ve hayal gücünün gelişmesini sağlar.

Çocukların büyüme döneminde çevresinde gördüğü olaylar ve nesneleri öğrenebilmeleri, anlamlandırabilmeleri ve deneyimlemelerine yardımcı olduğu gibi fiziksel ve zihinsel gelişimini de destekler.

Oyuncak çeşidinin yanı sıra oyun sırasında kullanılan oyuncak materyalleri de çocuğun gelişiminde oldukça önemlidir.

Puzzlelar, küpler, bisikletler, scooterlar ve ya kova-kürek tarzı oyuncaklar çocuğun fiziksel ve kas yapısını geliştirirken su ve kum ile oynanan oyuncaklar, oyun hamurları, farklı materyallerden oluşan oyuncaklar çocuğun duyu gelişimine etki sağlayacaktır.

Boyama ya da kağıt etkinlikleri çocuklarda yaratıcılığı teşvik ederken oyuncak bebekler, arabalar, mutfak oyuncakları, giydirilip çıkartılabilen giysili oyuncaklar ve takılıp çıkartılabilen araba setleri ise hayal kurma becerisi ve sosyal gelişime etki sağlar.

Çocuklar büyüdükçe oynayacağın oyuncağın seçimi de değişir.

1-2 yaş çocuklar için oyuncak önerileri

Çocukların bu dönemde hareket kabiliyetleri arttığı için oyuncak güvenliğine, kullanılan malzemelerin çocuk sağlığına zararlı etkisi olmamasına da dikkat edilmeli. Üzerine çıktığında kırılmayacak ve dengeli ya da parçalara ayrılmayan ve ağır olmayan oyuncaklar tercih edilmelidir.

1-2 yaş çocuklar dengelerini kurma, yürüme ve tırmanmayı deneyimler. Denge konusunda onları destekleyici yürüteç, oyuncak arabalar, scooterları, sallanan atlar gibi oyuncaklar tercih edilmelidir.

Çocukların ilk kelimeleri söylendiği bu dönemde çevreden duyduğu sesleri taklit etme dönemidir. Bu dönemde sesli ya da müzikli oyuncaklar da dikkatlerini çekecektir.

Neden sonuç ilişkisinin sonuçlarını görebildiği, eylemlerine yanıtlar aldığı aynı zamanda motor becerilerini kullanabildiği için oyun oynamak artık daha eğlenceli olacaktır. Yaşına uygun yapbozlar, vurabileceği ya da basmalı müzik aletleri, hafıza için eşleştirme kartları, üst üste dizebileceği küpler, çevresinde keşfettiği sesli itfaiye, polis, ambulans gibi araçlar, becerilerini geliştirebilmek için ideal oyuncaklardır.

İnce motor becerileri gelişimi için; boya kalemleri ile boyama aktiviteleri, oyun hamurları ile şekiller oluşturma, ip üzerine büyük parçalı şekilleri dizerek oynanan ip dizme oyunları, su ile boya yapabileceği sihirli boyama setleri, kum ile oynanabilen kova kürek setleri ve tuşlu ses çıkartan oyuncaklar tercih edilmelidir.

Kaba motor becerileri gelişimi için; üzerine binilip zıplanabilen zıp zıplar, vurma eylemini gerçekleştireceği oyuncaklar, el ya da ayakla vurabileceği top oyunları, üç tekerlekli bisikletler, denge bisikletleri ve scooterlar tercih edilir. Globber markasına ait scooterların farklı fonksiyonlarda ki ürünleri çocuklara bisiklet, denge bisikleti ve scooter olanağı sağlar.

Çocuklarda bu becerilerin gelişmesi özgüvenlerinin artmasını sağlayacak ve becerilerini geliştirecektir.

2-3 yaş çocuklar için oyuncak önerileri

Bu yaş grubunda çocukların motor becerileri gelişmiştir. Artık daha özgüvenli olan çocuklar sevdiği ve sevmeği oyunları deneyimler.  Daha hareketli oyun ve oyuncaklar ilgisini çeker. Çevrelerinde gördüğü günlük olayları taklit ve dramatize yetenekleri gelişir. Aynı zamanda o minik eller ve parlaklarını kullanma becerisi iyice arttığı için dizilebilecek objeler, puzzler, blok ve küpler ile daha oyun kurmak eğlenceli hale gelir.

Su, havuz ve kum oyuncakları bu yaşta da eğlencesini korur. Kovalar, kürekler, su çarkları ile oyun kurma becerileri artacaktır.

Oyuncak bebekler, inşaat setleri, doktor setleri, oyuncak mutfaklar, hayvan setleri, gemi ve araç setleri ile oyun oynarken bir yandan da meslekleri ve çevresinde gördüğü dünyayı taklit ederler. Bu dönemde oyun arkadaşları ile oynamak ayrıca eğlencelidir. Paylaşım ve iş birliği içerisinde oyun kurma yetenekleri artacaktır.

Hafıza ve zeka kartları, müzikli oyuncaklar, yapı oyuncakları, boyama kitapları çocuğun yaşına ve becerisine uygun olarak seçilmelidir.

Artık daha ziyade atlamalar, zıplamalar, tırmanmalar yaşına geçiş yaptıkları için bisikletler, toplar, zıplamalı oyuncaklar, denge bisikletleri ve scooterlar ile daha hareketli oyuncaklar tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

  1. 1-3 Yaş Arasındaki Çocuklar İçin Uygun Oyuncaklar Nelerdir? için yorumda bulun

    1-3 Yaş Arasındaki Çocuklar İçin Uygun Oyuncaklar Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 1-3 Yaş Arasındaki Çocuklar İçin Uygun Oyuncaklar Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.