Yoga Niçin Yapılır? Kimler Yapmalıdır, Yoga Başlangıç Tavsiyeleri

Esnek kasları bilemekten zihinsel dayanıklılık oluşturmaya kadar, yoganın faydaları hem zihni hem de bedeni kapsar. Bunları elde etmek için saatlerce pratik yapmak zorunda değilsiniz. Aslında, yoganın faydaları o kadar güçlüdür ki, günlük 15 dakikalık basit bir rutin bile sağlığınızı tamamen değiştirmek için yeterlidir.

Yoga, güçlü bir esenlik veren zihinsel, fiziksel ve ruhsal uygulamaların bir birleşimidir. Henüz ikna olmadınız mı? İşte mat üzerinde geçirdiğiniz zamanı değerli kılacak, yoganın faydaları;

Esnekliği ve Hareketliliği Geliştirin

Geliştirilmiş esneklik, yoganın en sık lanse edilen faydalarından biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Uygulamanıza başlamak için süper esnek olmanıza gerek yok – yoganın güzelliği, tüm yetenek seviyelerinde ayarlanabilmesi ve ilerletilebilmesidir.

Güç Oluşturun

Ağırlıkları kaldırmak, kas geliştirmenin tek yolu değildir – günlük bir yoga pratiği ile gücünüzü artırmak tamamen mümkündür. Yapılan bir araştırmada, 12 haftalık yoga kursuna katılan kadın ve erkekler, kontrol grubuna kıyasla kas gücünde önemli gelişmeler gösterdi.

Yoga

Doğru Duruş

Günlük yoga duruşunuzu iyileştirmeye yardımcı olur, daha uzun yürümenizi ve masanızda daha dik oturmanızı sağlar. Yapılan bir çalışmada, yoğun, kısa süreli yoga duruş seansları programı, diğer geleneksel egzersiz programlarından daha fazla omurga hareketliliğini – özellikle bükülmeyi – geliştirmeye katkıda bulundu.

Kalp Sağlığını Destekleyin

Yoganın daha az bilinen faydalarından biridir, ancak yoga kalp sağlığına iyi gelir. Çalışmalar, minder için zaman ayırmanın kolesterol seviyenizi düşürebileceğini ve hatta diyet değişiklikleri ve stres yönetimi ile birleştiğinde kalp hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda dolaşımınızı da iyileştirir – bir çalışmada, 40 yaşın üzerinde, beş yıl boyunca yoga yapan kişilerin kan basıncı ve nabız hızının, yapmayanlara göre daha düşük olduğu bulundu.

Kilo Kaybı

Hedefiniz kilo vermekse, sonuçları görmek için her gün yoğun yoga uygulama yapmanız gerekmez. Sonuçta, konu aşırı yağ yakmaya geldiğinde, egzersiz yapbozun sadece küçük bir parçasıdır. Yapılan bir araştırmada, uzun süreli duruşlar ve çok sayıda derin nefes alma ile çok yavaş bir hızda uygulanan restoratif yoga, aşırı kilolu kadınların karın bölgesindeki yağları kaybetmesine yardımcı oldu.

Bir incelemede, yoganın kalori yakma, stres seviyelerini azaltma, diğer egzersiz biçimlerini geliştirme ve vücudunuza daha bağlı hissetmenize yardımcı olma gibi çeşitli mekanizmalarla kilo kaybını artırabileceği sonucuna varmıştır – bu da tokluk bilincini artırır ve aşırı yemeyi önler.

Yoga Neden Yapılır?

Yoganın kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamasıdır. Duruşları, nefes egzersizlerini ve meditasyonu uygulamak sizi beden, zihin ve ruh olarak daha sağlıklı hale getirir. Yoga, aynı anda uyum sağlamanıza, rahatlamanıza ve şekillenmenize olanak tanır.

Bir Cevap Yazın

  1. Yoga Niçin Yapılır? Kimler Yapmalıdır, Yoga Başlangıç Tavsiyeleri için yorumda bulun

    Yoga Niçin Yapılır? Kimler Yapmalıdır, Yoga Başlangıç Tavsiyeleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yoga Niçin Yapılır? Kimler Yapmalıdır, Yoga Başlangıç Tavsiyeleri için ilk yorumu yapabilirsin.