Vajinismus Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Vajinismus hakkında genel bilgi:

 

Tıpta vajinismus olarak adlandırılan hastalık, hastanın vajinasının çevresindeki kasların kendi isteği dışında kasılması ve sertleşmesi sonucu cinsel ilişkiyi fazlasıyla zora sokmasıdır.

 

Vajisinismus olan kadınlar, ön sevişme esnasında hiçbir sorun yaşamazken, partnerinin penisinin vajinasına girişiyle şiddetli ağrılardan fazlasıyla muzdarip olur.

 

Bazı hastalarda penisin baş kısmının girebileceği kadar az kasılma olup, düşük ihtimallerde mümkün olsa da, bazı hastalarda vajinaya en küçük giriş dahi mümkün olmamaktadır.

 

Vajinismusun sebebi kaygı bozukluğu başta olmak üzere psikolojik de olabilir. Hasta kendini güvende hissetmezse vajinası, kendini dış etkene karşı korumak için istemsizce kasılacaktır.

 

Ülkemizde bu hastalığın oranı ise küçümsenecek rakamlarda değil. Her 10 kadından birinin vajinismus hastası olduğunu, her vajinismus hastasının hastaneye başvurup bu istatistiğe dahil olmadığını da işin içine katarsak Türkiye genelinde kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir hastalık.

 

 

Vajinismus tedavisi hakkında genel bilgi:

 

Tedavisinde hastaya öncelikle bilgilendirme yapılmaktadır, hasta bilinçlendikten sonra ise hastanın vajinası herhangi bir medikal alet kullanılmaksızın dışarıdan bakılarak değerlendirilir. Alet kullanılmamasının sebebi ise bu hastalığın genellikle tedirginlikten olduğudur, hasta hiçbir şekilde ürkütülmeden ya da rahatsız edilmeden bu kontrol yapılır.

 

Kontrolde genel olarak enfeksiyon olup olmadığına kızlık zarında bir anormallik olmadığına bakılır.

 

Sorun algılandıktan sonra ise tedavilerin çoğu egzersiz ve terapi ile mümkün olduğundan, sorumluluk hastaya düşmektedir.

 

Her hastanın şikayeti vajinismus olsa da, hastalığın sebepleri ve endişeleri farklı olduğundan hastaya göre de terapiler değişkenlik göstermekle birlikte neredeyse hepsinin davranışsal terapiler olduğunu söyleyebiliriz.

 

Vajinismus tedavisi sırasında yapılan hatalar:

 

Hastayla beraber partnerine de terapi sürecinde büyük sorumluluklar düşmektedir.

 

Boşanmış kadınlarda, eşinden gizli gelen kadınlarda, sevgilisi tarafından terkedilmiş hastalarda ya da partneri tedavi sürecinden usanmış kişilerde vajinismus tedavisi fazlasıyla zorlaşmaktadır.

 

Partnerle birlikte bazen hasta da bıkabilmektedir, tedaviyi yarım bırakan hastalar, tekrar başlasalar bile devamlılık sağlayan hastalar kadar olumlu sonuç alamamaktadır.

 

Tedaviler her zaman işe yaramayabiliyor elbette, tercih edilen doktorun, doktorun verdiği terapinin tamamen doğru olacağı garantisini eremeyiz. Bu sebeple hasta, terapilerden istediği sonuçları almadığı zaman bile kesinlikle vazgeçmemeli, gerekirse doktor değiştirmeli, ek olarak psikologlardan da tedavi görmelidir.

Kaynak: https://www.dryesimyercok.com/vajinismus-tedavisi/

Bir Cevap Yazın

  1. Vajinismus Tedavisi Hakkında Merak Edilenler için yorumda bulun

    Vajinismus Tedavisi Hakkında Merak Edilenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vajinismus Tedavisi Hakkında Merak Edilenler için ilk yorumu yapabilirsin.