Uzun yaşamak isteyenlere altın tavsiyeler

Kaç yaşında olursanız olun, hayatınızda alacağınız önemli kararlar daha uzun yaşamanıza sebep olabilir. Daha uzun yaşamasınız bile yaşlılık yıllarını çok daha sağlıklı ve aktif geçirmek istiyorsanız, sizin için derlediğimiz önerilere kulak vermenin faydasını görebilirsiniz. Alabileceğiniz bazı basit önlemler, daha uzun ve mutlu bir ömür sürme şansınızı artırabilir.

 • Sigara içmeyin. Zararları saymakla bitmeyen sigaranın ömrünüzden ömür götürdüğü bilimsel olarak ispatlanmış ve herkes tarafından da kabul edilmiştir. Cebinize, sağlığınıza ve insanlar nezdindeki görünüşünüze zarar vermesi de cabası.
 • Her günü fiziksel ve mental olarak hareketli geçirin. Yürüyüş yapın. Yeni insanlarla tanışın. Etrafınıza neşe saçın. Bulmaca çözün. Zihninizi zorlayın.
 • Sebze ve meyve yönünden zengin diyetlerle beslenin. Sağlıklı yağları tercih ederken trans yağların kullanıldığı gıdalardan kaçının. Ayrıca ne kadar az hazır, paketlenmiş gıda tüketirseniz o kadar iyidir.
 • Yeteri kadar kalsiyum ve D vitamini aldığınızdan emin olmak için günlük multivitamin takviyeleri alın.
 • Sağlıklı bir değerine ulaşmayı hedefleyin ve vücudunuzun şekil almasını sağlayın.
 • Zihninizin sınırlarını sürekli olarak zorlayın. Öğrenmeye hep devam edin ve yeni aktiviteler deneyin. Örneğin bir müzik aletini çalmayı öğrenebilirsiniz. Hat, kaligrafi veya tezhip gibi sanatlara da merak salabilirsiniz.
 • Güçlü bir sosyal ağ oluşturun. İnsanlarla etkileşime girerek çevrenizi genişletin.
 • Hastalıkların meydana gelmesini beklemeden önleyici çözüm yollarını araştırın.
 • Dişlerinize iyi bakın. Her gün düzenli olarak fırçalayın, diş ipiyle temizleyin ve sık sık dişçinizi ziyaret edin.
 • Osteoporoz, yüksek kolesterol ve tansiyon gibi uzun süreli yan etkileri olan, hayat standardınızı olumsuz etkileyen hastalıklara yakalanmamak için ne gibi önlemler alabileceğinizi doktorunuza danışın.

Sigarayı mutlaka ama mutlaka bırakmanız gerekiyor!

Yukarıda yer alan tavsiyelerin başında yer alan “Sigarayı bırakın” çağrısına mutlaka kulak verin. Sigaranın yanı sıra pipo, puro ve nargile gibi alışkanlıklardan da bir an önce kurtulun. Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız sigara içmeyenler arasına katılmanız gerektiğini unutmayın. Bu sayede kalp rahatsızlıkları, osteoporoz, amfizem ve kronik ciğer rahatsızlıklarının yanı sıra kalp krizi riskini de en aza indirmiş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

 1. Uzun yaşamak isteyenlere altın tavsiyeler için yorumda bulun

  Uzun yaşamak isteyenlere altın tavsiyeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uzun yaşamak isteyenlere altın tavsiyeler için ilk yorumu yapabilirsin.