Süt Arttırıcı Öneriler

Canımızdan bile çok sevdiğimiz, bize yaşam sevinci ve yaşam enerjisi veren minik bebeğimizin sağlıklı gelişimini sürdürebilmesi yolunda anne sütünün pek çok şeyden daha fazla önem arz ettiğini biliyor muydunuz?

Bebeğimizin kemik ve iskelet gelişiminden tutun da güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasına kadar sağlığını yakından ilgilendiren pek çok konu, bebeklik sürecini tam anlamıyla yeterli miktarda anne sütü alabilmesinden geçiyor.

Takviye mamalar çoğu zaman anne sütünün yerini tutmadığından anne sütüyle beslenen bebekler, vitamin ve mineraller açısından da daha zengin bir şekilde beslenmiş oluyorlar.

Bu yazımızda emzirme dönemindeki tüm anne adayları için anne sütü arttırıcı birtakım önerilerimizden bahsetmek istiyoruz.

İşte, süt arttırıcı öneriler listemiz:

  • Bebeğinizin tek bir memeden emmesine engel olun!

Bebeğimizin tek bir memeyle beslenmesi, diğer memedeki süt miktarının azalmasını beraberinde getirdiğinden,  onun her iki memeden de dengeli bir şekilde emdiğinden emin olmamız gerekiyor.

Aynı şekilde bebeğimizin dudaklarından da memeye tam anlamıyla tutunması, sütü yeterli miktarda alabilmesi adına son derece önem arz ediyor.

Bebeğiniz emzirme sonrasında sık sık sinirli ve huzursuz davranıyorsa bunun nedeninin yanlış emzirme pozisyonunuz olduğundan bahsedebiliriz.

  • Gün içerisinde bol bol su tüketin

Vücudunuzun susuz kalması, yani dehidrasyona uğramasının yalnızca sizin sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkilediğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Vücudunuzun susuz kalması, bebeğinizin de susuz kalması anlamına geldiğinden gün içerisinde en az 8 bardak su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bu sayede süt salgılanımını da arttırabilirsiniz.

  • Bol bol meyve ve sebze tüketin

Diyetinizde bol miktarda kalsiyum, demir, folik asit, potasyum, protein ve D vitamini tüketen besinler tükettiğiniz takdirde hem süt miktarınızı yükseltebilir hem de sütünüzün vitamin ve mineraller açısından daha zengin olmasını garantileyebilirsiniz.

Bu süreçte haftada en az 2 kez balık tüketmeyi, koyu yeşil yapraklı sebzelere ve meyvelere beslenme programınızda yer vermeyi unutmamanızı öneriyoruz.

  • Günde 2 bardak rezene çayı tüketin

Süt salgılanım miktarını arttıran rezene çayı, özellikle emzirme döneminde tüketildiğinde anne sütünün yetersiz kalması gibi üzücü bir durumla karşılaşma riskinizi de en aza indirgiyor.

Aynı şekilde süt yoluyla bebeğe de geçen rezene çayı, hem annenin hem de bebeğin mide-bağırsak şikayetlerini en aza indirgiyor.

Emzirme döneminde sıklıkla karşılaşabileceğiniz bir sorun olan gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi şikayetlere maruz kalmamak adına günde 2-3 bardağı aşmayacak şekilde rezene çayı tüketmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bebeğinizle mutlu bir zaman dilimi geçirmeniz dileğimizle.

Bir Cevap Yazın

  1. Süt Arttırıcı Öneriler için yorumda bulun

    Süt Arttırıcı Öneriler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Süt Arttırıcı Öneriler için ilk yorumu yapabilirsin.