Sünnet Doktoru Ne İş Yapar?

Sünnet penis ucunu kaplayan cildin cerrahi olarak çıkarılma işlemidir. Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın bütün bölgelerinde yeni doğan erkekler için oldukça yaygındır. Yenidoğan döneminden sonra sünnet mümkündür ancak bu daha karmaşık bir işlemdir.

 

Bazı aileler için sünnet dini bir ritüeldir. Bu prosedür aynı zamanda aile geleneği, kişisel hijyen veya önleyici sağlık bakımı da olabilir. Kimi insan sünneti gereksiz veya şekil bozucu düşüncese Dünya Sağlık örgütü tarafından yayınlanan yazı ile erkek çocuklarında sünnet oldukça önemlidir.

 

Sünnet birçok Yahudi ve İslami ailenin yanı sıra Afrika ve Avustralya’daki bazı yerli kabileler için dini ya da kültürel bir ritüeldir. Sünnet aynı zamanda aile geleneği, kişisel hijyen için oldukça önemli bir kapı açmaktadır. Sünnet hakkında Antalya sünnet adresinden detaylı bilgilere bakabilirsiniz.

 

 

Sünnetin Önemi ve Hijyen

 

Kimi erkeklerde sünnet derisinin glans üzerinden geriye çekilmesi gibi durumlardan dolayı sünnet için tıbbi bir ihtiyaç vardır. Diğer durumlarda özellikle Afrika’nın bazı bölgelerinde yaşlı erkeklerin veya erkeklerin cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyon riskini azaltmaları için sünnet yapılması önerilir.

 

Avrupa Pediatri Akademisi, sünnetin yararlarının risklerden ağır bastığını şiddetle belirtmektedirler. Bununla birlikte Amerikan Pediatri Akademisi ise tüm erkek bebekler için rutin sünneti önermektedir. Amerikan Pediatri Akademisi sünnet kararını ebeveynlere bırakmaktadır. Fakat yenidoğan işlemi gerçekleştikten sonra ailelere yenidoğan sünneti hakkında bilgi vermektedirler. Sünnet olacak yeni bebekler için anesteziyi desteklemektedirler.

 

 

Doktorlarının Yenidoğan Sünnet Önerisi

 

Yenidoğan ve Çocuk Sünneti birçok sağlık yararları olmaktadır:

 

  • Daha kolay hijyen işlemi gerçekleşmektedir. Sünnet penisi yıkamayı kolaylaştırır. Bununla birlikte sünnetsiz penise sahip erkek çocuklara sünnet derisinin altında düzenli olarak yıkanması öğretilmez ise büyük enfoksiyonlar kazanabilir.
  • İdrar yolu enfeksiyonu riski azdır. Yenidoğanlar sünnet işlemi gerçekleştirilirken idrar yolu enfeksiyonu riski düşüktür. Ancak bu enfeksiyonlar sünnetsiz erkeklerde daha yaygındır.
  • Yenidoğan bebekler ve erkek çocukları şiddetli enfeksiyonlara ve böbrek sorunlarına neden olabilir. Sünnet ile bu riskler olmamaktadır.
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskleri azalmaktadır. Sünnetli erkeklerde HIV de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonlar riski daha düşük olabilir. Yine de güvenli cinsel uygulamalar esastır.

 

 

Bebeğinizin veya erkek çocuğunuzun sünnet edilmesine karar verirseniz Antalya Sünnet Doktorlarının yönlendirmesi ile sünnet işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çocuğunuzun sağlığını önemseyen doktorlar sayesinde içiniz rahat olabilir ve dilediğiniz zaman bilgi alabilirsiniz.

 

Kaynaklar;

https://antalyasunnet.net

https://www.wikipedia.org/

Bir Cevap Yazın

  1. Sünnet Doktoru Ne İş Yapar? için yorumda bulun

    Sünnet Doktoru Ne İş Yapar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sünnet Doktoru Ne İş Yapar? için ilk yorumu yapabilirsin.