Sivilce İzi Nasıl Tedavi Edilir?

 

Derin yerleşimli sivilceler iyileşirken iz bırakabilir. Özellikle koparmak, güneşe maruz kalmak iz kalma olasılığını artırır. Sivilce izleri, çukur veya leke şeklinde olabilir. Aslında sivilceler iz bırakmadan bir dermatolog tarafından, tedavi edilmesi bu şekilde iz kalmasına engel olunması ilk seçenek olmalıdır. Peki, sivilce izleri oluştu, nasıl tedavi edeceğiz?

Sivilce izi tedavisi, izin şekline göre değişmektedir.

Kahverengi lekeler şeklinde sivilce izlerinin tedavisi için özellikle thulium lazer kullanılmalıdır. Thulium lazer leke tedavisinde çok etkilidir, aynı zamanda ciltteki ton farklılıklarını giderir, cildin kalitesini artırır. Leke şeklindeki sivilce izlerini gidermek için, peelingler, q-swictch lazer, ilaç tedavileri de uygulanabilir. Leke şeklinde sivilce izleri için evde ne yapılır? Diye sorarsanız, meyce asitleri içeren kremler ve maskeler faydalı olacaktır. Bir de mutlaka güneşten korunmanız gerekmektedir.

Çukur şeklideki sivilce izlerinin tedavisi;   derin iltihaplı sivilceler iyileştiğinde cilde minik çukurlar ve delikler kalır, ne yazı ki çukur şeklindeki izler kalıcıdır, kendiliğinden geçmez tedai edilmelidir.

Yüzdeki sivilce çukurlarının tedavisi iki farklı şekilde yapılır. Birincisi sivilce izlerini içten iyileştirmeye çalışmaktır. Bunun için sivilce çukurlarının i içine iğne ile mezoterapi ( vitamin ve mineral içeren ilaçlar) ve dolgu ( hyaluronik asit ) enjekte edilir.  Cildin kendini yenilemesi, çukurun dolması sağlanır.  İkinci tedavi, lazerler ile cildi soymak, alttan yeni bir cilt gelmesi sağlamaktır. Bunun için altın iğne tedavisi, fraksiyonel lazer tedavisi uygulanır. Sivilce ve sivilce izlerinin tedavisinde altın iğne ilk seçenek olmalıdır.

Yüzdeki Sivilce İzlerine Ne iyi Gelir?

Sivilce izleri tedavisi için evde yapabileceğiniz çözümler şunlardır; birinci olarak mutlaka güneşten korunmanız gerekmektedir. Güneşten korunmak hem sivilcelerin iz şeklinde leke bırakmasına engel olmak için önemlidir. Hem de oluşmuş lekelerin tedavisi için gereklidir. Leke şeklindeki sivilce izleri için evde meyve asitlerini kullanabilirsiniz. Bunun için gece yatarken lekelerin üzerine limon suyu sürmek çok işe yarar, limon suyu içindeki asitler lekelerin açılmasına yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken şey cilde bu tür asit içerikli ürünler yalnızca kışın kullanılmalıdır. Yazın kullanmak, yüze asit içerikli ürünler sürüp güneşe çıkmak lekelerin koyulaşmasına sebep olabilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Sivilce İzi Nasıl Tedavi Edilir? için yorumda bulun

    Sivilce İzi Nasıl Tedavi Edilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sivilce İzi Nasıl Tedavi Edilir? için ilk yorumu yapabilirsin.