Pırlanta Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aşkın, tutkunun ve sevdanın simgesi haline gelen şık ve gösterişli bir pırlantaya hangi kadın hayır diyebiliyor ki?

Işıl ışıl parlayan taşı ve yılara meydan okuyan dayanıklılığı ile pırlantalar; en çok sevdiğimiz takılar arasında yer alıyor. Öyle ki erkek arkadaşımızdan ya da eşimizden özel günlerde bize pırlanta hediye etmesini bekliyor, bu hayalimiz gerçekleşmediğinde ise düş kırıklıkları yaşıyoruz.

Ancak pırlanta seçimi esnasında yeterince dikkatli davranmamamız, maalesef ki büyük bir hevesle satın aldığımız pırlantamızdan bir süre sonra sıkılmamamıza yol açabiliyor. Üstelik yüksek bir bütçe ayırdığımız pırlantamızı bozdurmak istediğimizde kuyumculardan çok düşük rakamlar duyabiliyoruz.

Pırlanta seçiminde nelere dikkat edilmelidir? başlıklı bu yazımızda kısaca pırlanta satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birtakım noktalardan bahsetmek istedik.

İşte, her kadının pırlanta satın alırken dikkat etmesi gereken noktalar:

  • Pırlantanın rengi:

Yakut ve elmas gibi farklı renklere sahip olan pırlantaları farklı kıyafet kombinlerimizle kullanmaktan her ne kadar hoşlansak da söz konusu ara renkler olduğunda bu ara renkler genellikle pırlanta taşının renksiz pırlantalara nazaran daha değersiz olduğu anlamına geliyor.

Yani değerli ve pahalı bir pırlantanın renksiz olması gerekiyor. Pırlantanızın kesimi ve modeli dışında aynı zamanda değerli de olmasını diliyorsanız; mümkün olduğunca renksiz ve beyaz renkli pırlantalardan birini satın almanızı öneriyoruz.

  • Kaç karat olduğu:

Pırlantanın ağırlığını ölçmek amacıyla kullanılan karat; pırlanta seçiminiz esnasında muhakkak dikkate almanız gereken bir diğer özellik.

Yani pırlantanın sahip olduğu karat arttıkça fiyatı da aynı doğrultuda yükseliyor diyebiliriz.

Özellikle tektaş satın alırken mutlaka 0.20 karat üzerindeki ürünlerden yana tercihinizi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Kesimi:

Tasarımcılar tarafından kesilen pırlantaların kesiminin kaliteli olması, pırlantanın ışıltısını ve berraklığını etkileyen en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Başarılı bir kesim sayesinde elmasın işlenmesi ile elde edilen pırlanta, eşsiz bir güzelliğe bürünebiliyor. Bu yüzden de pırlantanızı satın aldığınız yerden kesimine dair bilgi edinmeniz de gerekiyor.

  • Berraklığı:

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi pırlanta taşının berraklığı, pırlanta fiyatlarını direk olarak etkiliyor.

Berraklık seviyesi yüksek olan pırlantaların fiyatları da yüksek rakamlarda seyrederken, berraklık seviyesinin düşük olduğu durumlarda daha uygun fiyatlara dilediğiniz modeli satın alabiliyorsunuz.

4C kuralı olarak isimlendirilen berraklık, karat, renk ve kesim faktörlerine dikkat ettiğiniz takdirde kaliteli, gösterişli ve uzun yıllar boyunca kullanmaktan sıkılmayacağınız bir ürün satın alabilirsiniz.

Tabii ki 4C kuralından önce pırlantanın sizin zevkinize ve bütçenize hitap etmesi gerektiğini hatırlatmaya bile gerek duymuyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Pırlanta Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? için yorumda bulun

    Pırlanta Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pırlanta Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? için ilk yorumu yapabilirsin.