Parfüm Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir kadının kokusu o kadının imzasıdır. Sizi hatırlayan kişiler kokunuzla hatırlayacaktır. İyi bir parfüm seçimi ve kullanımı ise insanlarda iz bırakmanıza yardımcı olur. Peki, parfüm kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında tam olarak yeterli bilgiye sahip misiniz? Yazımızda sizlere bu konuda bütün detaylı bilgileri vereceğiz.

Parfüm Nedir?

Parfüm Latince bir sözcük olan perfume sözcüğünden gelmektedir. Anlamı ise duman içinden demektir. Günümüzde kullanılan anlamı ise kokuyu koruyucu özelliğe sahip olan sabitleyicilere baharatlar, çiçekler, otlar, meyveler veya odunlar eklenerek oluşturulan sıvı şeklindeki güzel kokulardır.

Parfüm Nasıl Uygulanır?

Parfüm kullanacağınız zaman ilk şartın temiz tene uygulanması olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle duş aldıktan sonra kullandığınız parfümün kalıcılığı daha fazla olacaktır. Çünkü cildinizdeki gözenekler genellikle banyo yaptıktan sonra açılacak ve parfümü daha iyi emecektir. Aynı zamanda duş aldığınız sırada duş jeli gibi parfümün yan ürünlerini kullanmak parfümün kalıcılığını artırır.

Parfüm Nereye Sıkılır?

Baktığımız zaman bazıları parfümü kıyafetlerine bazıları ise direk tenine uygulamaktadır. Eğer parfümü nabzınızın attığı bölgelere sıkarsanız kalıcılık oranı da artış gösterir. Boyun, bilekler, kulak arkası, diz araları ve göğüs arası nemli ve sıcak olan bölgelerdir. Buraya koku sıktığınız takdirde daha iyi yayılacaktır.

Tipinize Uygun Parfüm Seçin

Bir parfümün kalıcılığı kişinin tipiyle birebir ilgilidir desek yanlış olmaz. Yağlı bir cilde sahip olan kişilerde parfüm daha kalıcı olacaktır. Eğer cilt tipiniz kuruysa parfümünüzü biraz daha fazla sıkmanız gerekecektir.

Doğru Parfümü Bulun

Parfüm cildinizin kokusuyla birleşerek kendisini gösterecektir. Bu yüzden başka birisinde güzel duran bir parfümün sizde de güzel durabileceğinin bir garantisi yoktur. Bu yüzden parfüm seçerken kendi teninizde denemediğiniz parfümü seçmek hayal kırıklığı yaşamanıza sebep olacaktır.

Doğru Parfüm Nasıl Seçilir?

Doğru parfümü seçmek istiyorsanız ilk olarak bileğinizin iç kısmına sıkın ve 10 dakika geçmesini bekleyin. Bu süre zarfında parfümde yer alan alkol buharlaşacak ve vücudun kimyasıyla uyum tamamlanacaktır. Gerçek etki ancak bu şekilde ortaya çıkar. Parfüm seçimi sırasında maksimum 3 kokuyu deneyin. Daha fazla koku denemek koku duygunuzun bir süre etkisiz hale gelmesine sebep olabilir.

Parfüm Nasıl Saklanır?

Parfüm en doğru bir şekilde karanlık, serin ve kapalı bir ortamda saklanmalıdır. Parfümünüzü kapağı kapalı olacak şekilde buzdolabında da saklayabilirsiniz. Bu şekilde parfümünüzün ömrü daha uzun olacaktır. Yazımızda sizlere parfüm seçiminin inceliklerinden bahsettik. Şimdi gidip kendinize iyi bir parfüm seçebilirsiniz. 🙂

Bir Cevap Yazın

  1. Parfüm Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumda bulun

    Parfüm Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Parfüm Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.