Kakao Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Kakao yağı çikolatanın ana bileşenlerinden biri olmasına rağmen, çoğu insan bunu bilir ve bir güzellik kremi olarak kullanır. Kakao yağı, donuk cilt ve saçlar için her şeyi düzelten, harika bir tedavi olarak öven çok sayıda sadık kullanıcıya sahiptir. Bu yazıda, bir güzellik bakımı olan kakao yağının gerçekte ne kadar iyi olduğunu araştıracağız.

Kakao yağının ne olduğunu açıklayacağız, ardından cilde ve saça faydalarını aktaracağız. Ardından, güzellik rejiminize kakao yağını nasıl dahil edeceğinizi ve bundan kimlerin kaçınması gerektiğini size söyleyeceğiz.

Kakao Yağı Nedir?

Kakao yağının teknik adı Theobroma yağıdır ve kakao çekirdeğinden çıkarılır. Theobroma yağı yapmak için önce kakao çekirdekleri fermente edilir, ardından kurutulur, kavrulur ve preslenir. Bu yağ, çikolatalara derin, kremsi bir kalite verir ve bu da onları çok daha fazla yapar.

Kakao yağı çikolata üretiminde kullanılmasının yanı sıra dudak balsamları, maskeleri ve bakım kremleri gibi vücut bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao yağı popüler olarak cilt sağlığı ile ilişkilidir. İşte bilimin faydaları hakkında söyledikleri;

  • UV ışınlarına karşı korur. Kakao yağındaki antioksidanlar, erken yaşlanmaya katkıda bulunan UV ışınlarının zararlı etkisine aracılık etmeye yardımcı olur.
  • Sağlıklı yaşlanma özellikleri. Kakao yağının cildin erken yaşlanmanın ana faktörlerinden biri olan oksidatif stresini azalttığı bilinmektedir2
  • Kakao yağının cilde nemlendirici bir fayda sağladığı ve cilt sağlığını geliştirdiği bilinmektedir.

Birçok insan, kakao yağının çatlakları ve yara izlerinin solmasını teşvik ettiğini anekdot olarak bildirmektedir. Bununla birlikte, hiçbir bilimsel çalışma, kakao yağının çatlakların görünümünü azaltmak için etkili bir tedavi olduğunu kanıtlamamıştır.

Kakao Yağı Saça İyi Gelir Mi?

Doğal olarak kıvırcık saçlı insanlar genellikle kakao yağının buklelerini evcilleştirmelerine yardımcı olduğunu bildirir. Bununla birlikte, ince veya düz saçlı insanlar, kakao yağının fayda sağlamak için çok ağır olduğunu göreceklerdir. Kakao yağının kıvırcık saçlara nasıl fayda sağlayabileceği aşağıda açıklanmıştır;

  • Derin şartlandırma tedavisi. Kakao yağının yağ içeriği, ona haftada bir veya iki kez kullanmak için mükemmel bir derinlemesine bakım uygulaması yapan yoğun ve canlı bir his verir.
  • Kıvrımla savaşır. Elinize az miktarda kakao yağı koyun ve onları yumuşatmak için kıvırcık dallar haline getirin.
  • Renk tedavisi. Esmer saça derinlik ve parlaklık katan bir saç maskesi yapmak için kakao veya kakao tozunu kakao yağı ile karıştırın.

Kakao Yağı

Kakao Yağı Kullanım Alanları

Kakao yağı en iyi dudaklara, cilde veya saça uygulanır. Yüzünüzde kakao yağı kullanmaktan kaçının çünkü ciltteki nemi kapatmada etkili olsa da gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

  1. Kakao Yağının Cilde ve Saça Faydaları için yorumda bulun

    Kakao Yağının Cilde ve Saça Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kakao Yağının Cilde ve Saça Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.