KADINLARDA SAÇ EKİMİ

Saç dökülmesi genellikle erkeklere özgü bir durum olarak görülse de aslında böyle değildir. Kadınlar da erkek tipi saç dökülmesi (Androgenetik alopesi) probleminden muzdarip olabilmektedir. Önemli bir kozmetik unsur olan saçlar genetik kökenli ya da bazı başka nedenlerden ötürü döküldüğünde kişi bundan etkilenebiliyor ve bu durum sosyal hayatı da etileyebiliyor. Pek yaygın olmasa da kadınlar için saç dökülmelerinde saç ekimi tedavisi uygulanabilmektedir. Kadın saç dökülmesinin erkek saç dökülmesinden tek farkı, ekilen saçların kalıcılığı konusudur. Erkekler için ekilen saçlarda %5 ila 10 arasında bir kayıp yaşanırken kadınlarda bu oran %20-25’lere çıkabilmektedir. Ayrıca kadınlarda erkeklerden farklı olarak inaktif saç kökleri bulunabilir. Halk arasında küsmüş saç kökü olarak adlandırılan bu kökler çoğu zaman mezoterapi ve PRP gibi alternatif yöntemler ile aktif hale getirilebilmekte ve yeni saçlar kazandırılabilmektedir.

Kadın Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlar için saç ekimi tıpkı erkek saç ekimindeki adımlar uygulanarak yapılmaktadır. Öncelikle donör bölgeden (çoğunlula ense bölgesi) alınan saç kökleri uygun ortamda ve kısa bir süre için bekletilir. Bu esnada daha önce ebelirlenmiş ekim yapılacak saç kökleri için delikler açılır ve toplanan saç kökleri uygun yoğunluk ve eğimde bu bölgelere yerleştirilir.

  • İlk olarak bir saç ekim kliniğine başvurulur ve burada saç ekimi için engel teşşkil edebilecek herhangi bir hastalığın var olup olmadığını ncelemek için kan örneği istenir. Eğer engel oluşturaca bir durum yoksa kişinin ekim yapılacak alanları belirlenir. Bu safhada kaşlar yukarı kaldırılarak doğal saç çizgisi tespit edilir ve ekim yoğunluğu, dolayısı ile alınacak saç kökü sayısı belirlenir.
  • Sonrasında kişiye lokal anestezi uygulanır ve ense bölgesinden kıl kökleri sayılarak toplanmaya başlanır. Donör blgeden bazı kısımlar uzun saçlar ardından görünmeyecek şekilde kıl köklerinin toplanması için kısaltılabilir. Elbette DHI yöntemi ile uzun saç nakli de mümkündür. Bu yöntemde saçlar tıraşlanmaz ve olduğu gibi açılan kanallara nakledilir.
  • Doğru sayıda kıl kökü elde edildiğinde daha önceden belirlenmiş ekim bölgesine yeni saç ökleri için kanallar açılarak köklerin buraya yerleştirilmesi işlemi gerçeleştirilir. Bu esnada kişiye bölgesel anestezi uygulandığından hiçbir acı duymaz. Aynı durum kıl köklerinin toplanması aşaması için de geçerlidir.

Kadın Saç Ekimi Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi konusunda her iki cinsiyet grubunun da dikkat etmesi gereken konular aynıdır. Ekim işleminden sonraki birkaç gün için ekim bölgesinin enfeksiyon kapmaması adına hijyenik ortamlarda bulunulmalı ve genel anlamda güneşe çıkmaktan kaçınılmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da terlemedir. Saç kökleri henüz nakledildiğinden zayıf ve güçsüzdür. Terleme, zayıf saç köklerine zarar verebilir. Bu nedenle doktorlar saç ekiminden sonraki birkaç gün iççin cinsel ilişiden ve terlemeye sebep olabilecek herhangi bir aktiviteden kaçınmayı tavsiye ederler. Aynı zamanda çok soğuk ortamlarda bulunmak da saç köklerine zarar vereceğinden standart oda sıcaklığında, hijyenik bir ortamda bulunma gerekir.

Ekim sonrası riskli olabilecek bir başka konu ise ekim yapılan bölge üzerine yatılması ya da bölgeye temas edilmesidir. Ekim sırasında kafa derisine enjete edilen sıvının tahliye olması birkaç günü bulabilir. Bu süre içerisinde ekim bölgesi üzerine yatmak, kafayı normalden aşağıda tutmak veya her türlü temas yüzde ve göz bölgesinde şişliklere neden olabilir; ekilen saç kölerine zarar verebilir.

 

Bir Cevap Yazın

  1. KADINLARDA SAÇ EKİMİ için yorumda bulun

    KADINLARDA SAÇ EKİMİ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak KADINLARDA SAÇ EKİMİ için ilk yorumu yapabilirsin.