Hamileyken Nasıl Uyuyacağınıza Dair İpuçları

Pek çok kadın hamileyken en iyi nasıl uyuyacaklarını merak ediyor. Hamilelik sırasında, özellikle üçüncü trimesterde, rahat bir uyku pozisyonu bulmanın zor olabileceği uyku sorunları yaygındır. Bazı hamile kadınlar, belirli vücut pozisyonlarının kendi sağlıklarını veya fetüsün sağlığını etkileyebileceğinden endişe edebilir.

Birçok kadın hamilelik sırasında, özellikle birinci ve üçüncü trimesterde yorgunluk bildirir. Artan progesteron seviyeleri ve fazladan kilo taşıma çabası, uyku yoksunluğunu daha da kötüleştirebilecek bu yorgunluğu yoğunlaştırabilir. Bazı stratejiler hamile kadınların daha iyi uyumasına yardımcı olabilir. Bu yazıda, hamilelik sırasında kullanımı güvenli olan uyku yardımcılarını denemek veya bunlardan kaçınmak ve tartışmak için uyku pozisyonlarına bakıyoruz.

hamileyken uyumak

En İyi Uyku Pozisyonları

İlk üç aylık dönemde, bir kadının kendini rahat hissettiği pozisyonda, sırtında, yanında veya midesinde uyuması güvenlidir. Yukarıdaki pozisyonların herhangi bir kombinasyonu da iyidir. Rahim, uykuyu engelleyecek kadar büyümedi. Ancak hormonal değişiklikler, gece açlığı, mide bulantısı ve diğer gebelik semptomları uykuyu daha da zorlaştırabilir.

Bir kadın ikinci ve üçüncü trimesterlere geldiği için sol tarafta uyumak idealdir. Bu pozisyonda olmak, karaciğere baskı yapmadan rahme giden kan akışını en üst düzeye çıkarır. Hamilelik sırasında kalça veya sırt ağrısı yaşayan kadınlar, dizlerinin arasına bir veya iki yastık koymanın veya uyku sırasında dizlerini bükmenin rahatlamaya yardımcı olabileceğini görebilir. Onun yerine sağ tarafında uyumayı tercih eden bir kadın bu pozisyonu benimseyebilir. Bunun tehlikeli olduğunu gösteren hiçbir araştırma yok. Yaygın sorunları çözmeye yardımcı olabilecek diğer bazı uyku pozisyonları şunları içerir;

  • Mide ekşimesini azaltmak için üst vücudu birkaç yastıkla kaldırmak
  • şişme ve bacak ağrısına yardımcı olmak için bacakları yastıklarla kaldırmak
  • vücudu beşikte tutmak ve ek sırt desteği sağlamak için bir vücut yastığı veya hamilelik yastığı kullanmak

Kaçınılması Gereken Uyku Pozisyonları Var Mı?

Uzmanlar, bazı uyku pozisyonlarının yan yatmaktan daha az tavsiye edildiğini düşünüyor. Bunlar şunları içerir;

Yüzüstü Yatmak

Birçok hamile kadın, midesi üzerinde uyumanın gelişmekte olan fetüse zarar vereceğinden endişe eder. Ancak rahim, fetüsü iyi korur ve ilk trimesterde yüzüstü uyumaktan kaçınmak için bir neden yoktur. Hamilelik ilerledikçe çoğu kadın midede uyumanın imkansız veya zor olduğunu fark eder.

Halen mide uykusunu tercih eden veya ara sıra önden uyanan kadınlar için endişelenmenize gerek yok. Karın üstü uyumak bebeğe zarar vermez. Bazı hamile kadınlar, birkaç uyku yastığı kullanmanın mideleri üzerinde uyumasına izin verdiğini görebilir. Bunları kullanmakta ve midede yatarak uyanmak tamamen güvenlidir.

Sırtüstü Yatmak

Hamileliğin 28. haftasından itibaren sırtüstü yatmak rahime kan sağlayan ana kan damarlarına baskı uygular. Bu basınç, fetüse oksijen beslemesini azaltabilir. Kadında baş dönmesi ve mide ekşimesi gibi rahatsız edici semptomları da artırabilir.

Bir Cevap Yazın

  1. Hamileyken Nasıl Uyuyacağınıza Dair İpuçları için yorumda bulun

    Hamileyken Nasıl Uyuyacağınıza Dair İpuçları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamileyken Nasıl Uyuyacağınıza Dair İpuçları için ilk yorumu yapabilirsin.