Hamilelikte Vitamin Kullanımı

Hamilelik, bir annenin en özel dönemlerinden biridir ve bu nedenle anne adayının bu dönemde kendine çok iyi bakması gerekmektedir. Anne adayı, sırasında mutlaka yediği besinlere dikkat etmeli ve mutlaka vücuda doğal takviyeler almalıdır. Bu durum hem bebek sağlığı hem de anne sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Peki hamilelikte vitamin kullanımı, hangi vitaminleri kapsamaktadır?

Hamilelikte Vitamin Kullanımı

Hamilelikte Vitamin Kullanımı

Folik Asit

Özellikle hamileliğin ilk haftalarından itibaren alınması gereken bir vitamin olan folik asit, anne karnında bulunan bebeğin gelişmesi açısından çok büyük önem taşımaktadır. Bebeğin özellikle beyin ve omurilik gelişimi açısından mutlaka gerekliliği söz konusu olan folik asit, günlük olarak en az 0,4 mg kadar anne tarafından tüketilmelidir. Folik asitle birlikte, bol bol mineral, selenyum, bakır, demir, magnezyum, iyot ve kalsiyum gibi besin takviyeleri de son derece büyük önem taşımaktadır.

Demir

Yine hamileliğin ilk aylarından son aylarına kadar çok büyük önem taşıyan bir vitamin türü olarak karşımıza çıkan demir, hem bebek hem de anne sağlığı için ciddi manada önem taşımaktadır. Bir annede demir eksikliğinin olması, erken ya da düşük yapma riskini beraberinde getirmektedir. Demirin vücutta daha iyi işlenebilmesi adına ile birlikte tüketilmesi, ciddi manada büyük önem taşıyan bir durumdur. Annenin hamilelik süresi boyunca mutlaka demir alması ve C vitamini ile bu demir takviyesini desteklemesi gerekmektedir.

Kalsiyum

Hamilelik döneminde anne adayının ve bebeğin kalsiyum ihtiyacı giderek artmaktadır. Bu nedenle anne adayının sürekli olarak kalsiyum takviyesi alarak bu eksiği karşılaması gerekmektedir. Kalsiyum ihtiyacının düzenli ve sağlıklı bir şekilde karşılanabilmesi adına anne adayının sürekli olarak süt, yoğurt, peynir ve benzeri gıdalar tüketmesi önerilmektedir. Eğer anne adayı bu dönede direkt olarak bu gıdaları tüketmekte zorlanıyorsa, 1000 mg kadar kalsiyum takviyesi ile durumu telafi edebilmelidir.

Omega 3

Anne adayının yine hamilelik döneminde takviye olarak alması gereken vitaminlerden bir diğer ise Omega 3’tür. Omega 3, bebeğin zeka gelişiminden tutunda annenin sağlıklı bir gebelik geçirebilmesine kadar birçok konuda destek sağlamakta olan bir besin türüdür. Omega 3 en çok balıkta ve kuruyemişlerde bulunmaktadır. Eğer anne adayı bu gıdaları tüketemiyorsa, direkt olarak Omega 3 maddesini tüketebileceği özel bir kaynak bulmalıdır. Bununla birlikte anne adayının hamilelik dönemi boyunca, beta karoten, C vitamini, E vitamini, Selenyum, B1 ve B6 vitaminlerini almaya özen göstermesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

  1. Hamilelikte Vitamin Kullanımı Yasak Mı Hamilelikte Vitamin Kullanımı için yorumda bulun

    Hamilelikte Vitamin Kullanımı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamilelikte Vitamin Kullanımı için ilk yorumu yapabilirsin.