Gebelikte Anemiye Dikkat!

Gebelik döneminde birçok hastalık karşınıza çıkabilir. Gebelikte anemiye dikkat etmezseniz istemediğiniz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Gebelik dönemlerinde kadınlarda şeker ve tansiyon gibi sorunlar çıkabilir. Fakat hiç aklımıza gelmeyecek rahatsızlıklardan birisi de anemidir. Gebelikte anemiye dikkat edilmediği takdirde çok zor bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz. Hatta kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı tehlikeye girebilir.

Anemi Nedir?

Anemi rahatsızlığı ülkemizde sık rastlanan önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Bu yüzden ilk olarak “anemi nedir?” sorusunu cevaplayalım. Vücudumuzda oksijen kanda bulunan hemoglobin adlı bir proteine bağlanarak taşınmaktadır. Anemi rahatsızlığı ise bu hemoglobin düzeyinin 12g/Dl altına inmesiyle baş gösterir. Kadınlar arasında sık rastladığımız anemi türlerinden birisi; demir eksikliği anemisidir. Hemoglobinin ana yapısında demir yer almaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmaya göre kadınların yüzde 10 ile 30’u civarında anemi rahatsızlığı görülüyor. Kadınlarda erkeklere nazaran aneminin daha sık rastlandığını söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise; kadınlarda görülen adet kanaması sebebiyle düzenli olarak kan kaybedilmesidir.

Döneminde Anemi

Gebe kalmadan önce bir kadının anemi olmaması gebelikte bu sorunla karşılaşmaya anlamına gelmez. Kadınlarda hamileliğe bağlı olarak da demir eksikliği ve kansızlık gibi sorunlar baş gösterebilir. Bunun sebebi ise; her geçen gün daha fazla gelişen bebeğin annenin bütün kaynaklarını tüketmesidir. Hamilelikte de kadınlarda en fazla görülen anemi şekli demir eksiliği anemisidir. Vücudumuzda demir olmadığı takdirde yeni kan hücreleri oluşturulamaz. Bu yüzden de dokuların oksijen ihtiyacını karşılayan kan hücrelerinin sayısında azalma olur. Aynı zamanda dokulara oksijen gitmemesi çeşitli rahatsızlıklarında temelini hazırlar.

Gebelikte anemi görüldüğü takdirde erken olma olasılı vardır. Aneminin bebeğe verdiği en büyük zararlardan biriside; bebeğin büyümesinde ve gelişmesinde gerilemeye sebep olmasıdır.

Anemi Neden Olur?

Aneminin oluşma nedenleri şu şekildedir:

-Yetersiz demir alındığı takdirde demir eksikliği anemisi görülebilir.

-Gün içerisinde yeterli folik asitin tüketilmemesi.

-Basur gibi sorunlardan dolayı düzenli olarak kan kaybetmek.

-Kaza veya travma gibi durumlardan dolayı aniden fazla miktarda kan kaybetmek.

-Hamile kadınlarda gelişmekte olan bebeğin annenin kan ve demir depolarını tüketmesi.

Anemi Tedavisi

Anemi tedavisi bir doktor kontrolünde yapılmalıdır. Eğer demir eksikliği anemisi tedavisi görüyorsanız bu tedavi gayet basittir. Ağızdan alınan haplarla rahatsızlığınızı tedavi edebilirsiniz. Çok nadir durumlarda tedavi enjeksiyon ile yapılmaktadır. Bazı kişilerde kansızlık çok fazla olduğu için kan takviyesi yapılmaktadır. başlangıcında anemi olmamasına rağmen kadınlardan demir kullanması istenebilir.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Gebelikte Anemiye Dikkat! için yorumda bulun

    Gebelikte Anemiye Dikkat! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gebelikte Anemiye Dikkat! için ilk yorumu yapabilirsin.