Evde Oynanabilecek Okul Öncesi Oyunları

3-5 yaş, çocukların öğrendiği ve geliştiği çok önemli zamanlardır. Çocuklar sürekli merak eder, sorular sorar ve çevrelerindeki dünyayı keşfetmek isterler. Ebeveynler, bu aşamada çocuklarının oyun yoluyla büyümelerine yardımcı olan bir patlama yaşayabilir. Hemen hemen her şey eğlenceli bir macera olabilir. İşte ebeveynlerin ve okul öncesi çocukların birlikte yapabileceği basit ve eğlenceli aktiviteler;

Harfleri Birlikte İzleyin

Üç yaşındaki çocuklar genellikle çizimin büyük hayranlarıdır. İzin verirseniz bütün gün sopa bacakları ve komik suratları olan dairesel insanlar yapacaklar! Harfleri takip etmelerine yardımcı olmak bu tutkuyu sanat için kullanabilirsiniz. Harflerin ortasının bulunduğu yerde kırmızı noktalı çizgilerle bu amaca yönelik kağıt satın alın. Bu, çocuğunuzun her harfin öğrenmesini sağlar. Kalemle harfler çizin ve çocukların kalemle yazınızın üzerinden geçmesini isteyin.

Eşleşen Şekiller

Bu yaşta çocuklar basit şekillerin adlarını bilmelidir. Ebeveynler, çevrelerindeki dünyadaki şekilleri göstererek çocuklarına yardımcı olabilirler. Bir oyuncak yavrusu bir kare veya bir daire bir top olabilir. Ardından bu şekillere benzeyen kartlar yapın. Daire, kare, kalp, oval vb. oluşturun. Kartları karıştırıp çocukların doğru şekilleri eşleştirmesini sağlayın.

evde oynanabilecek okul öncesi oyunlar

Bir Bilgi Oyunu Deneyin

Küçükler anaokuluna giderken birkaç önemli kişisel bilgiyi bilmelidir. Ebeveynler, oyun oynayarak çocuklarının tam adları, adresleri, telefon numarası veya ebeveynlerinin adlarını öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz. Çocuklarınızın adlarının harflerini içeren kartlar kesin ve ardından doğru ismi yapana kadar kartları yeniden düzenlemesini sağlayın. Tüm bu bilgileri tek bir yerde listeleyin. Bir şarkı söyleyerek ezberlemesini sağlayabilirsiniz.

Duyusal Oyuncaklarla Oynayın

En küçük çocuklarınız muhtemelen her şeye dokunmakla ilgilidir. Ellerini halının üzerinde gezdirirler, köpeğin kuyruğuyla oynamayı severler ve sık sık yiyeceklerinin etrafında dolanırlar. Bu önemli ve dağınık bir öğrenme tekniğidir. Play-Doh, amaçlı duyusal oyunu teşvik eden harika bir oyuncaktır. Her yaştan çocuk için onu şekillendirmek eğlencelidir.

Mevsimlere Dikkat Edin

Çocuklar genellikle hava nasıl olursa olsun dışarı çıkmayı severler! Çocuklarınıza mevsimleri öğretmek için bundan yararlanın. İlkbahar yaza dönerken veya kışın kar yağarken neler olacağı hakkında konuşun. Sıcaklık değişimi veya düşen yapraklar gibi çocuklarınızın neyi fark ettiğini sorun. Mevsimler, anlaşılması gereken önemli bir konudur ve hatta bir paltonun veya yağmur botlarının neden gerekli olduğunu bildikleri için küçük çocuklarınızı anaokuluna gitmek için giydirmeyi kolaylaştırabilir!

Bir Cevap Yazın

  1. Evde Oynanabilecek Okul Öncesi Oyunları için yorumda bulun

    Evde Oynanabilecek Okul Öncesi Oyunları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evde Oynanabilecek Okul Öncesi Oyunları için ilk yorumu yapabilirsin.