Emziren Anneler Nasıl Diyet Yapabilir?

Emziren anneler, doğumda aldıkları kiloları verme konusunda büyük stres yaşarlar. Özellikle bu dönemde her diyetin uygulanamıyor olması adaylarını büyük bir çıkmaza sürükleyebilir. Bebeğinizi emzirdiğiniz dönemde beslenmenize dikkat etmelisiniz. Çünkü sütünüzün azalma ihtimali vardır.

Emziren anneler kategorisine giriyorsanız ve vermek istiyorsanız mutlaka sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Sağlıklı besinlere tüketerek kilo verirken sütünüzde herhangi bir azalma olmayacaktır. Ek olarak çok yorgun olduğunu bu dönemlerde yorgunluğunuzun azalmasına da yardımcı olacaktır. Emzirme döneminizde özellikle katı listelerini uygulamaktan kaçınmanız gerekiyor. Bunun yerine kilo vermenize yardımcı olacak besinleri öğrenerek bu besinleri tüketmeye çalışın.

Süt Ürünleri Çok Önemli!

Emzirirken kilo vermek istiyorsanız mutlaka süt ürünleri tüketmeniz gerekir. Kalsiyum ve protein açısından zengin olan süt ürünleri tokluk hissi duymanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda annenin daha sağlıklı olmasını sağlayacağı gibi kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Bu konuda bütün gün istediğiniz kadar ayran içebilirsiniz. Hem açlık hissinizi yok edecek hem de tatlı krizlerinizi engelleyecektir.

Diyetiniz boyunca her gün bir kase el yapımı yoğurt tüketmeye çalışın. Market yoğurtlarında çok fazla katkı maddesi olduğu için eğer siz doğal süt temiz edebiliyorsanız kendi yoğurdunuzu kendiniz yapmaya çalışın. Yoğurt göbeğinizdeki yağların erimesini sağlayabileceği gibi kabızlığı da önleyecektir.

Sebze Yemekleri ve Çorba Tüketin

Ülkemizin mutfağında çok lezzetli ve kilo vermeye gerçekten yardımcı olacak çorbalar yer alıyor. Mercimek çorbası bu konuda en önemli çorbalardan birisidir. Bitkisel protein statüsünde yer alan mercimek çorbası zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Öğle ve akşam yemeklerinizde ana yemekten önce bir kase çorba içmeniz mide sağlığınız için de çok faydalıdır.

Kereviz, pazı, ıspanak, kabak ve pancar gibi sebzeleri tüketmeniz ise aç kalmadan kilo vermenizi sağlayacaktır. Bu sebzelerin kalorileri çok düşüktür.

Tatlı İsteğinizi Meyve Yiyerek Giderin

Sadece emziren annelerin değil neredeyse bütün kadınların kilo verme sırasında en zorlandığı şey tatlı isteğidir. Fakat mevsime uygun olarak her gün 2 – 3 porsiyon meyve tüketmeniz tatlı isteğinizin yok olmasında yardımcı olacaktır.

Maden Suyu Tüketin

Günde iki şişe maden suyu tüketmeniz ihtiyaç duyduğunuz kalsiyum ve diğer birçok minerali vücudunuzun almasını sağlayacaktır. Maden suyunu sade içemiyorsanız tadını güzelleştirmek için içine taze sıkılmış portakal suyu veya limon suyu ekleyebilirsiniz. İlk maden suyunuzu kahvaltıdan yarım saat sonra içebilirsiniz. Bu kilo vermenizi sağlayacağı gibi sağlığınız için de çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

  1. Emziren Anneler Nasıl Diyet Yapabilir? için yorumda bulun

    Emziren Anneler Nasıl Diyet Yapabilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Emziren Anneler Nasıl Diyet Yapabilir? için ilk yorumu yapabilirsin.