Düdüklü Tencere Modelleri

Düdüklü tencere hızlı yemek pişirme ve yemek pişirme de yeni bir çağ açan mucizevi bir alettir. Kimilerinin vazgeçilmez yemek pişirme aleti olan düdüklü tencere ise kimilerinin de korkulu rüyası olmuş durumda.  Hatta düdüklü tencere bazı evlere hiç girmemiş hiç alınmamış evler bile bulunmakta.

Vazgeçilmezi düdüklü tencere olan kişiler hem hızlı hem sağlıklı pratik yanlarını severken düdüklü tencere kullanmayan kişiler ise görmeden kıvam tutturmanın ayarlamanın zor olduğunu hem de patlama riskinin yüksek olmasından dolayı tercih etmediklerini beyan ediyorlar. Peki, gerçekten düdüklü tencerenin patlama riski var mı? Varsa ne kadar riskli? Gerçekten lezzetli ve hızlı yemek pişiriyor mu? Bir bakalım.

Düdüklü Tencerenin Patlama Riski Var mıdır?

Düdüklü tencerenin pişirme işlemini gerçekleşmesi için sıvı ve sulu yemekler olması lazımdır. Sulu ve sıvı yemekler pişirildiğinde su ısı aldıkça molekülleri parçalanır ve kabarcıklar oluşturarak kaynamaya başlar. Bu şekilde suyunda ısınması ile düdüklü tencere içerisinde basınç oluşur. Bu basınç birden açık hava ile buluşursa veya basınç kaba sığmazsa patlama riski olabilir.

Düdüklü Tencere Nasıl Üretilmiştir? Amacı Nedir?

Düdüklü tencere genellikle alüminyum ve çelik maddelerinden üretilir. Üzerinde havanın azar azar çıkması, patlamanın önlenmesi ve taşmaması için kapağının ortasında hava yeri bulunmaktadır. Halk arasında düdüğü denir. Kaynamaya başlayınca hava çıkışı ile birlikte sallanmaya başlar. Bu esnada düdüklü tencerenin sesine dikkat edilmedir. Kaynamaya başlayınca sallanmaya başlar ve fış sesleri çıkarır. Eğer çıkarmayınca valfın tıkanmış olma olasılığı bulunur buda patlamaya karşı risk doğurur.

Bununla birlikte düdüklü tencere de yemek pişirildikten sonra 10-15 dakika altı kapatılıp bekletilmeli sonrasında ise önce düdük ani valf tarafından çıkartılıp hava akışı sağlanmalıdır. Hava akışı sağlandıktan sonra düdüklünün kapağı açılabilir.

Mutfakta en büyük yardımcınız düdüklü tencereler için https://www.madamecoco.com/duduklu-tencereler/

 

Bir Cevap Yazın

  1. Düdüklü Tencere Modelleri için yorumda bulun

    Düdüklü Tencere Modelleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Düdüklü Tencere Modelleri için ilk yorumu yapabilirsin.