Doğumdan Sonra Kilo Verme Yöntemleri

Doğumdan sonra kilo verme, birçok kadın için büyük problem olmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise doğrum kilolarının yanlış yöntemlerle verilmeye çalışılmasıdır. Uzun süren bir hamilelik döneminden sonra bebeğinizi kucağınıza aldınız. Şimdi sıra hamilelik döneminde aldığınız kiloları vermeye geldi. Hamileliğinizde beslenmenizi bir uzman yardımıyla yapmadıysanız büyük ihtimalle çok kilo almışsınızdır. Bizde yazımızda sizlere doğumdan sonra yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Ne Kadar Fazla Kilonuz Olduğunu Belirleyin

İster doğumdan sonra olsun ister normal bir kilo verme süreci olsun ilk olarak ne kadar fazla kilonuz olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Burada kendinize sormanız gereken sorulan şunlar; “Doğumdan önce kaç kiloydum? Şimdi kaç kilo olmak istiyorum?” Kilo hesaplama formülüne baktığımız zaman; ideal kilonuz, boyunuzun 10 birim altıdır. Yani boyunuz 165 cm ise kilonuz 55 kg olması gerekiyor. Bu formüle göre kaç kg vermeniz gerektiğini rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.

Kilonuzu Parçalara Bölerek Verin

Size belirttiğimiz formülü kullanarak fazla kilonuzu bulduysanız, kilo verme evresinde vermeniz gereken kiloyu parçalara bölmenizi tavsiye ederiz. Örneğin fazla olan kilonuz 20 kg ise bunu toplu olarak düşünmeyin belli parçalara bölerek düşünün. 20 kg gözünüze bir anda fazla gözükebilir. Fakat onu  parçaya bölerek 5’er kg şeklinde vermeye çalışmanız hem motivasyonunuzu artıracaktır hem de doğumdan sonra kilo verme aşamasında işinizi kolaylaştıracaktır. Bu şekilde düşünüldüğü zaman beyninizde kilo vermeye daha rahat odaklanıyor. Kendinize 1 ayda 5 kg vermeyi hedef olarak belirlerseniz haftada 1 kg 250 gram vermeniz gerekir. Bu oldukça basit bir şekilde yapılabilir.

Kilo Verme Aşamasında Sabretmek Çok Önemli

Amacınız sağlıklı bir şekilde beslenerek kilo vermekse bu evrede dengeli beslenmeye büyük önem göstermelisiniz. Dengeli beslenmek için her sabah, sabah kahvaltınızı yapmanız gerekiyor, öğle vaktinde dengeli bir öğün yemeniz gerekir, öğle ile akşam arasında bir ara öğün yapmanız son olarak da akşam yemeğinizi hafif besinlerden oluşacak şekilde yemeniz gerekir. Bu düzeni komple hayatınıza uyguladığınız zaman vermek istediğiniz kiloya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yalnız dengeli alışkanlığı hemen bir günde kazanılacak bir alışkanlık değildir. Bu yüzden sabretmeyi bilmeniz gerekir. Sabrettiğiniz takdirde zaman içerisinde bu şekilde beslenmeye alışacaksınız.

Su Tüketmeyi Unutmayın

Doğumdan sonra kilo verme aşamasında en büyük yardımcılarımızdan birisi şüphesiz sudur. Rahat bir şekilde istiyorsanız her gün mutlaka 15 bardak su içmelisiniz. Su içmek metabolizmanızı hızlandıracağı için daha hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda vücudunuzdan ödem ve toksinlerin atılmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

  1. Doğumdan Sonra Kilo Verme Yöntemleri için yorumda bulun

    Doğumdan Sonra Kilo Verme Yöntemleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğumdan Sonra Kilo Verme Yöntemleri için ilk yorumu yapabilirsin.