Deri Koltuk Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Deri koltuk temizliği ve bakımı konusunda üstünde fazlası ile durulması gereken temizlik ve bakım türlerindendir. Arabalarımızda, evlerimizde ve pek çok işletmenin ofis mobilyalarında deri ile sık sık karşılaşırız. Deri yapısı gereği tozu fazlasıyla gösteren, çabuk solabilen bir yapıya sahiptir. Tüm bunlara rağmen bakımı ve temizliği o kadar zor değildir. Ama yanlış temizlik uygulamaları derinin ömrünü kısaltabilir. Elinize geçen temizlik malzemesiyle deri koltuklarınızı temizlememeniz gerekir. Pek çok deterjanın içeriğinde asit bulunmaktadır ve bu asit derinin yıpranmasında ki en büyük etkenlerden bir tanesidir. Bu yazımızda deri koltuklarınızın yıllar geçse de nasıl ilk günkü canlılığını koruyabileceğinizden bahsedeceğiz.

Deri Koltuk Bakımı ve Temizliği Nasıl Olmalıdır?

 • Ufak lekelere karşı hemen hemen her evde bulunan ıslak mendil ile etkili ve kolay bir yöntem olacaktır. Lekenin üzerine ıslak mendil ile güzelce silebilirsiniz.
 • Koltuğun üzerinde bulunan lekelere diş macunu uygulayabilirsiniz. Temiz bir bez yardımıyla macunu yok edene kadar silmeniz gerekir.
 • Çocuklar evde kalem ile çok oynamaktadır. Eğer koltuğun üzerine bir mürekkep çiziği varsa spreyi kullanarak bu lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz.
 • Koltuğun üzerinde veya araba kullanırken yemek yediniz ve koltuğa yağ damladı. Bunu çıkarmanın en kolay yolu bebek pudrasını yağ lekesinin üzerine döküp beklemektir. Biraz zaman geçtikten sonra silin ve lekeden eser kalmayacaktır.
 • Deri koltuk bakımı alanındaki uzman firmanın da önerdiği üzere temiz bir bezi sabunla yıkayın ve nemli olacak şekilde sıkın. Sonra koltuğu silin.
 • Deri koltuklar parlak bir yapıya sahiptir. Bu parlaklığı korumanız için vazelin ile badem yağı bir kabın içerisinde karıştırın. Sonra temiz bir bezle koltuğunuza uygulayın. Parlaklığı ve canlılığı ilk günkü gibi olacaktır.
 • İki yemek kaşığı keten tohumu ve yarım su bardağı beyaz sirkeyi karıştırın. Koltuğa uygulayın bu uygulamadan sonra koltuğunuzu kurumaya bırakın. Mümkünse bir gün boyunca kurutulması için bekletin. O kadar vaktiniz yoksa en az 10 saat kurumaya bırakın.
 • Boş bir spreyin içerisini güzelce yıkayın. Yarısına beyaz sirke koyun ve kalan kısma sıcak su ekleyin. Sonra koltuğunuza püskürtün ve temiz bir bezle kuruyana kadar ovalayın.
 • Limon kabukları derinin üzerine güzelce sürün ve sonra nemli bir bezle temizleyin. Lekelerin çıkmasında yardımcı olacak uygulamalardan bir tanesidir. Ayrıca derinin parlaklığını da arttıracaktır.
 • Arap sabununu su ile karıştırın ve temiz bir bezle koltuklarınızı silin. Sonra kuru bir bezle koltuklarınızı kurulayın.

Tüm bu temizlik uygulamalarını yumuşak bir bez kullanarak özen gösteriniz. Mikrofiber bezleri tercih etmeniz koltuğunuz açısından daha temiz ve daha sağlıklı olacaktır. Ankara’da Güvenilir Temizlik Firması her türlü deri koltuğu temizleyebilmektedir. Deri koltuk temizliği hakkında daha fazla bilgi için www.cssturkiye.com sitesine göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

 1. Deri Koltuk Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? için yorumda bulun

  Deri Koltuk Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Deri Koltuk Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? için ilk yorumu yapabilirsin.