Çocuklara Karne Hediyesi Alınmalı mı? Tekrar Düşünün!

Karne hediyesi olarak ne alacaksınız? Durun! Önce; karne hediyesinin faydalı bir ödül mü yoksa zararlı bir rüşvet mi olacağının cevabını bilmek isteyebilirsiniz

Her yıl, kışlıklarla beraber dolaptan bir de popüler soru çıkıyor: Çocuğum için karne hediyesi almalı mıyım? Bu, onun için masum bir ödül mü olacak? Yoksa bir çeşit rüşvet mi?

Karne hediyesi olarak ne alacağınıza karar vermeden önce popüler soruya yanıt bulmak isteyenlerdenseniz sizin için en harika cevapları bir araya getirdik!

Evet: Karne Hediyesi Harika Bir Ödül Olabilir!

Okula gitmek çocukların en büyük görevlerinden biri. Bir başarı elde ettiğinde bunun ödüllendirilmesini beklemek de yanlış olmamalıdır. Bazı ebeveynler, okulun çocuklar için önemli bir sorumluluk olduğunu düşünürler. Bu sorumluluğu hakkıyla yerine getirmenin karşılığının olması makul bir durumdur.

Peki, gerçekten karne hediyesi almak çocuk için önemli bir motivasyon kaynağı olmayı başarıyor mu?

Bu sorunun yanıtı birçok ebeveyn ve uzmana göre değişiyor. Genel kanı, karne hediyesinin oyuncaklarla geçiştirilmesi yerine faydalı bir ödülle taçlandırılması yönünde. Hatta karne hediyesinin her zaman maddi veya fiziksel olmasına dahi gerek yok.

Karne hediyelerinin şu yönünü de atlamamalıyız; bazı çocuklar, karne hediyeleri sayesinde gerçek dünyadaki ödül değeriyle tanışıyor. Hediyeler çocuklar tarafından “Daha başarılı olursam, daha iyi şeylere sahip olabilirim!” şeklinde algılanabiliyor. Güzel şeyler elde etmenin bir emek gerektirdiğini öğretmek adına hediyeler başarılı bir yardımcı olabiliyor.

ÖNEMLİ: Çocuğunuza bir karne hediyesi almak istiyorsanız, ona hem eğlenceli hem de eğitsel bir karne hediyesi olarak MentalUP hediye edebilirsiniz. MentalUP ile çocuklar; dikkat, mantık, görsel, sözel ve işitsel becerilerini eğlenceli egzersizlerle geliştirir, oyunlaştırma deneyimiyle keyifli vakit geçirirler. Pedagojik ürün sertifikasına sahip MentalUP’ın öğretmenlerin tavsiye ettiği bir karne hediyesi olduğunu da unutmayın.

❱❱ Çocuklar için en güzel karne hediyesi MentalUP’ı hemen deneyin

Hayır: Karne Hediyesi Çocuğa Yanlış Mesajı Verebilir

Size, uzmanlar ve ebeveynlerin karne hediyesi hakkında farklı görüşleri olduğunu ve tüm cevapları vereceğimizi söylemiştik. Şimdi, karne hediyesine farklı uzman ve ebeveynlerin bakış açısından göz atacağız…

Bazı ebeveynlere göre “Çocuğa karne hediyesi ne alınır?” sorusu bir problem bile değil. Çünkü onlar karne hediyesinin çocuk tarafından yanlış mesaj olarak algılanabileceğini düşünüyor. Başarılı notlar için hediye almanın, çocuklara ellerinden gelenin en iyisini sadece daha iyi hediyeler için yapmaları gerektiği şeklinde mesaj verdiğini düşünüyor.

Bir veli ise bu düşüncesini şöyle açıklıyor: “Okuldayken iyi bir iş çıkarmıştım ancak bunun nedeni hiçbir zaman ailemin bana alacağı hediyeler değildi. Sadece elimden gelenin en iyisini yapmak istediğimi hissediyordum.” 

Bu taraftaki ebeveynlerin görüşlerine göre; çocuğa ardı ardına sunulan en güzel karne hediyeleri çocuğu doyumsuzluğa sevk ediyor, başarılar konusunda materyalist (maddeci) tavırları benimsemesine neden oluyor.

Tüm ebeveyn ve uzmanların görüşleri bunlarla sınırlı değil. Bir de orta yolu tercih edenler var…

Belki veya Bazen: Her Çocuk Farklıdır

Her çocuğun farklı bir yapısı vardır. Kimi ebeveynlere göre karne hediyesi kararı biraz çocuğun yapısına bağlıdır.

Bir ebeveyn bu konudaki görüşünü şöyle açıklıyor: “Kızımın asla maddeci bir ödüle ihtiyacı olmadı. Tüm istediği, onun başarısından benim haberdar olmam ve takdirimi kazanmaktı. Oğlum ise farklı bir durumda. Okula karşı hiç ilgisi yok ve ev ödevlerini tamamlamak ya da ders çalışmak onun için dünyanın en zor işi. Fakat onda güzel bir karne hediyesi gerçekten etkili ve motive edici olabiliyor.”

Bu yorumdan hareketle iki farklı çocuğun karne hediyelerine karşı nasıl bir motivasyon kaynağına dönüşebileceğini görüyoruz.

Karar elbette sizin ancak bir karne hediyesi almaya karar verdiyseniz, mutlaka aşağıdaki ipuçlarına göz atın:

Karne Hediyesi Almaya Karar Veren Ebeveynler için Önemli İpuçları

  • Alacağınız karne hediyesinin tamamen maddeye dayalı olmamasına önem gösterin.
  • Hediyeniz yalnızca eğlence amaçlı olmasın. Ödül sistemi için mantıklı bir kıstas oluşturun. Örneğin; eğitsel bir oyun almak, alelade bir bilgisayar oyunu almaktan daha faydalıdır.
  • Hediyelerinizi bir sonraki hediyenizi de düşünerek alın. Çocukların karşısına bir anda pahalı hediyelerle çıkmak, sonraki hediyeler için beklentileri yükseltir. Tahmin edebileceğiniz gibi bu senaryo, bir gün hayal kırıklığıyla sonuçlanabilir.
  • Hediye konusunda fikir alırken çocuklarınızdan faydalanın ancak hediye kararı sizin elinizde olsun. Karne hediyesi indirimlerini takip ederek rastgele ve faydasız bir şeyi satın alın demiyoruz. Ancak hediyenin talep üzerine verilen bir armağan olmadığını da unutmayın.

Bir Cevap Yazın

  1. Çocuklara Karne Hediyesi Alınmalı mı? Tekrar Düşünün! için yorumda bulun

    Çocuklara Karne Hediyesi Alınmalı mı? Tekrar Düşünün! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çocuklara Karne Hediyesi Alınmalı mı? Tekrar Düşünün! için ilk yorumu yapabilirsin.