Beşik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ebeveynlik heyecanında olan çiftlerin, beşik seçimi konusunda tecrübesizliği ve heyecanı her zaman tatlı bir koşuşturmacanın oluşmasına sebebiyet vermektedir. Ebeveynler, beşik seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları bilmemekte ve bu nedenle yüklü miktarda para verip de kötü bir beşik almamak için araştırma yapmaktadırlar. Eğer siz de bebeğiniz için en ideal beşiği almak istiyor ve bunun için uzun araştırmalar yapıyorsanız, içeriğimiz sayesinde istediğiniz beşiğe çok yakın olduğunuzu söylemek isteriz.

Beşik modelleri

Beşik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlam Duruşu Olan Bir Beşik Önceliğiniz Olsun

Beşik seçimi konusunda öncelikle güvenlik unsuruna dikkat etmek gerekmektedir. Oyun çağında olan bebekler, sürekli olarak hareket halinde olacakları için, beşik içerisinde veya beşik dışındayken, beşikle yoğun bir temas içerisinde olduğu zaman, beşiğin duruşunu bozmayıp, çocuğunuzun her türlü hareketine karşın devrilmemesi gerekmektedir. Bu nedenle hafif malzemeli ya da portatif beşiklerden uzak durmak gerekmektedir. Bu konuda en ideal malzeme olarak masif ahşabın yeterli olacağını söylemek mümkündür. Ahşap beşikler her ne kadar ağır olsa da, bebeğinizin ani hareketlerine karşın sağlam duruşu sebebiyle, devrilme ya da bebeğinizin devrilme sonrası beşik altında kalması gibi tehlikelere karşı önemli bir önleyici rolü üstlenmektedir.

Doğallıktan Asla Taviz Vermeyin!

Beşik seçimi konusunda doğal beşiklere yönelmeniz, sağlık açısından da bir avantaj sağlamanıza neden olacaktır. Doğal beşik denildiği zaman ise hammaddesi ahşap olan beşikler karşınıza çıkacaktır. Beşik yapımı konusunda çeşitli ahşap malzemelerin kullanıldığı görülmektedir ancak, masif ahşabın yukarıda da belirtiğimiz gibi önemi oldukça fazladır. Anti bakteriyel olan masif ahşap, aynı zamanda küf oluşumuna karşın kendini koruyabilmektedir. Bu nedenle beşik seçerken ahşap beşikler üzerinde yoğunlaşmak ve masif ahşabın yerini ayrı tutmak gerekmektedir. Ahşap beşikler sağlık yönünden birçok avantaj sağlarken, dezavantaj olarak sadece taşınma konusunda karşınıza çıkacaktır. Ancak günümüzde taşınma kolaylığı için beşiklere üstün montaj özellikleri sağlanmaktadır. Yani bu konunun da sizin için çok problem oluşturmayacağını söylemek mümkündür.

Ne Kadar Az Oyuncak ve Süs, O Kadar Güvenli Bir Beşik

Bebeğinizin beşiği etrafında yer alan süsler ve oyuncaklar, her ne kadar bebeğiniz için eğlence unsuru olsa da, aslında büyük bir tehlikeye işarettir. Bu süslerin veya oyuncakların, düşme, kırılma kopma ve benzeri şekillerde tehlike oluşturduğu görülürken, öte yanda kanserojen madde taşıma riski de oldukça büyüktür. Tüm bunların yanı sıra bebeğinizin üzerinde kullanmış olduğunuz yastık, yorgan, battaniye ve pikelerinde, hava sirkülasyonuna olanak sağlayan ürünler olması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

  1. Beşik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? için yorumda bulun

    Beşik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Beşik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? için ilk yorumu yapabilirsin.