Anne ve Anne Adaylarının Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Anne olmaya hazırlanan ve yeni anne olmuş kadınların çocuk yetiştirme konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmaması çok normaldir.

 

Özellikle ilk çocuklarda bu tecrübesizliği hemen hemen her kadın yaşamaktadır. Hem iyi bir anne olabilmek hem de doğru çocuk yetiştirmek için yapılması gereken en iyi şey ise bu konuda yazılmış kitapları okumak olacaktır. İşte hem annelerin hem de anne adaylarının mutlaka okuması gereken kitaplar şöyledir:

 

1- Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakımı- Ayşe Öner

 

Özellikle anne adaylarının hamilelik süreçlerinde okumaya başlayacağı cinsten bir kitap olan bu kitapta yazar Ayşe Öner, kadınların yaşadığı hamilelik süreçleri ve doğum hakkında merak edilen konulara değinmiştir. Daha önce yeni doğan bebek ve kadın doğum ünitelerinde sorumlu hemşire olarak çalışan yazar, kendi deneyimlerini ve gözlemlerini hemcinsleri ile paylaşmıştır. İlk kez anne olacak kadınlar için bebek bakımı hakkında önemli püf noktalar da kitapta yer almaktadır.

 

2- İlk 12 Ayda Bebeğin Gelişimi Beslenmesi Oyunları- Hatice Kübra Tongar

 

Bu kitap isminden de anlaşılacağı üzere yeni doğmuş bebeklerin ilk 12 ay boyunca gelişimleri hakkında anneler bilgi vermektedir. Yazar bu kitabında; yeni anne olmuş kadınlara bebeğini tanıma ve anlama konusunda yardımcı olmaya çalışmıştır. Özellikle yeni doğum yapacak olan anne adaylarının bebeklerine alışma sürecinde zorluk yaşamamaları için ideal bir kitap olacaktır.

 

3- İstila Edilen Çocuklar- Pedagog Gözde Erdoğan

 

Daha bebeklikten başlayarak annelerin çocukları için masum ve iyi niyetli olarak söylediği aslında baskıcı, köreltici ve yaralayıcı yaptırımlardan bahsedilmektedir. Çocuklara sergilenen yanlış tutumlar ile çocukların istila edildiğini söyleyen yazar, örnek olaylar ile bu durumu anlatmaktadır. Yazar kitabında bu duruma işlevsel alıştırmalar ile çözümler de sunmaktadır.

 

4- Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural- Pedagog Adem Güneş

 

Bazı anne adayları uzun uzadıya kitap okumayı sevmeyebilir. Bazı annelerin ise ev, iş koşturmasıyla geçen zamanında uzun kitaplar okumaya vakti olmayabilir. Onun yerine kısa ve öz anlatımlı kitapları tercih eden anne ve anne adayları düşünülerek yazılmış olan “Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural” kitabı; çocuk eğitiminde temel bilgiler niteliğinde bir kitaptır. Kısa ve öz, uygulanabilir maddeler halinde bilgilerden oluşan bu kitabı kısa süre içinde okuyabilirsiniz.

 

5- Başlarım Şimdi Anneliğe- Şermin Çarkacı

 

​​​​​​​Yazar kitabında kendi hamilelik ve annelik süreçlerini eğlenceli bir dille anlatmaktadır. Yer yer sizi güldürecek olan kitapta annelik üzerine harika deneyimleri de bulacaksınız.

Bir Cevap Yazın

  1. Anne ve Anne Adaylarının Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar için yorumda bulun

    Anne ve Anne Adaylarının Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anne ve Anne Adaylarının Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar için ilk yorumu yapabilirsin.