Adetliyken Kilo Verilir Mi?

Adetliyken metabolizma hızlanır ve premenstrüel sendrom kadın bedenine hakim olmaya başlar, çünkü geçici bir kilo kaybı meydana gelir. Aşağıda kilo vermenin arkasındaki bilimi açıklayan birkaç neden var;

Premenstrüel Sendrom

Vücudumuzu ele geçiren tahriş ve baş ağrısı nedeniyle dönemlerde çoğu zaman öğün atlamak isteriz. Gastrointestinal rahatsızlık, PMS’nin bir yan etkisidir çünkü kişi daha az aç hissetmeye başlayabilir.

Hormonal Dalgalanmalar

Hormonal dalgalanmalar ve su tutma nedeniyle, aç hissettiklerinde ve ne kadar yemek istediklerinde bir değişiklik yaşanır. Kızların kilo vermesi nedeniyle menstrüasyonun tamamı boyunca iştahta bir değişiklik meydana gelir.

Kramplar

Hepimiz karın bölgesinde ağrılı kramplar hissediyoruz. Yoğun ağrı nedeniyle, kişi egzersiz yapmak istemiyor ve hatta sağlıklı beslenmeyi bile kaçırıyor. Ağrı kesici ilaçların yan etkileri nedeniyle mide de rahatsız olabilir. Mide rahatsızlığı ile kişi yeterince yemek yiyemez ve aynı zamanda daha az enerjik hisseder.

adetliyken kilo verenler

Metabolizma Değişiklikleri

Adet başlamadan önce metabolizma % 10 oranında artar ve bu da insan vücudunun ağırlığına etki eder. PMS’nin diğer semptomları ve artan metabolizma nedeniyle vücut geçici ağırlığı azaltmaya başlar.

Kadınlar, vücuttaki su tutma kapsamını en aza indirmek için sulu kalmaya odaklanmalı ve ekstra lif tercih etmelidir. Su tutma vücutta daha az olacaksa, ağırlık dalgalanma şansı daha az olacaktır. Karbonhidrat alımı daha az olmalı ve sağlıklı yağlar yerine alınmalıdır.

Adet Döneminizde Kilo Vermek Daha Zordur!

Adet döneminizde kilo vermek daha mı zor?” Basit cevap evet. Adet döneminizde kilo verme mücadelesi gerçek ve çok bireyseldir. Öyleyse en çok nerede aç olduğunuzu, nerede kendinizi yorgun hissettiğinizi ve acı içinde olduğunuzu belirlemek için zaman ayırın. Ardından beslenmenizi buna göre ayarlayın. Ve doğru yapmak için biraz deneme yanılma gerekebileceğini anlayın. Bu yüzden, ilk seferinde doğru yapmazsan kendinizi hırpalamayın.

Adet döngüsü kadınlar için kilo kaybını biraz daha zorlaştırırken, bunun imkansız olduğu veya yağ kaybedemeyeceğiniz anlamına gelmez. Döngünüz sırasında egzersiz ve beslenmenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak ve umarız bununla birlikte gelen kafa karışıklığını ve stresi azaltacaktır.

Her zaman kişiler arası değişkenlik olacağını lütfen unutmayın. Bazı kadınlar, döngülerinin etkisini diğerleri kadar fark etmez. Vücudunuzun nasıl tepki verdiğini ve buna göre nasıl uyum sağladığını dinlerken ve öğrenirken bu yazıyı referans olarak kullanmalısınız.

Bir Cevap Yazın

  1. Adetliyken Kilo Verilir Mi? için yorumda bulun

    Adetliyken Kilo Verilir Mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Adetliyken Kilo Verilir Mi? için ilk yorumu yapabilirsin.