TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN NEDENİ OLAN İNFERTİLİTE NEDİR?

 

İnfertilite, halk arasındaki bir diğer deyiş ile kısırlık hastaların çok fazla kabul edemediği bir durumdur. Özellikle halk arasında kadına kondurulurken, erkeğe asla kondurulamayan bir diğer durum şeklidir. Düzenli olarak 12 ay boyunca cinsel birliktelik olmasına rağmen bir senenin sonunda gebelik elde edilememesi durumuna infertilite denilmektedir. Yani kısırlık olarak adlandırılır. Bu tanımlamayı yaparken 35 yaşından daha fazla olan çiftlerde bir senelik süreyi 6 ay olarak kısıtlayabiliriz. Kısırlık tüp bebek tedavisine sebep olurken, erkeğe ya da kadına her ikisine de bağlı olabilmektedir.

Hem kadında hem de erkeğin tüp bebek uzmanına başvurmasının arkasından yapılan tüm araştırmalara rağmen nedeni kesin olarak bulunamadığı durumlarda ise nedeni açıklanamayan, tanımlanamayan infertiite olarak isimlendirilir. Ne bir veri elde etmeden çifti infertil çift kategorisine almak doğru olmaz. İnfertil çift denilmeden önce gerekli olan tüp tetkikler yapılmalıdır. Nedenleri sorgulanmalı ve tüm testler uygulanmalı, detaylı anemnezi alınması zorunludur.

Tıpta kullanılan diğer bir kelime ise supfertildir, üreme zorluğu veya azalması kelimesini de sıklıkla duyabilirsiniz. Sebebi açıklanamayan infertil hastalar da supfertil grubunda sınıflandırılabilri. Kısırlığın sebebini ortaya koymak infertilite tedavisinde üreme tedavisinde önemli bir başlangıç adımıdır. Örneğin kadına ait ya da erkeğe ait infertil diyebilmek önemlidir. Nedeni bilmenin tedavi sürecine hız katacağını söyleyen Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç nedeni bulmadan tedaviye başlamanın anlamsız olduğunu vurgulanmaktadır. Sebebe yönelik kişiye özgü tedavi şekli tüp bebek merkezimizde birinci hedefimizdir diye eklemektedir. Belli başlı infertilite sebepleri mevcuttur. Örneğin ;

  • Azospermi yani meni olması ancak menide sperme rastlanılmaması
  • Tüp tıkanıklıkları, sağ veya sol tüp tıkanması ya da her ikisinin de tıkalı olması,
  • Uzun süren devam eden adet görememe,
  • Sperm şekil bozukluğu,
  • Endometriozis,
  • Yaş,

Gibi belli başlı infertilite sebepleri sayabiliriz.

 

Örneğin alkol ve sigara kullanan bir çiftte sebep bulunana kadar sigara ve alkolü bırakmaları açısından hastaya destek verilebilir. Sebep teşhis edilmesinden sonra iseona uygun bir tedavi planı çizilebilir, ilişki sıklıkları öğrenilebilir, ilişki durumları detaylandırılabilir, soy geçmişi detaylı dinlenebilir.

İnfertilite yani kısırlık tedavisini ise infertilite yani tüp bebek uzmanları tarafından verilmektedir. Kadın hastalıkları, doğum ve tüp bebek uzmanları tarafından tedaviniz sağlanabilmektedir. Tüp bebek uzmanı olmalıdır çünkü her kadın doğum uzmanı tüp bebek tedavisi yapmamakla beraber yapabilme yetkisine sahip değildir. Tüp bebek merkezleri araştırarak tüp bebek tedavisi ile ilgilenen hekimlerimize ulaşabilirsiniz.

Erkek faktörünü değerlendirmek için neler yapıyoruz?

Erkek faktörünü değerlendirmek için semen analizi yapıyoruz. Semen kalitesini bozmakta olan faktörler ise testis enfeksiyonu, testis kanseri, testiküler cerrahi, boşalma problemleri, ereksiyon sorunları, genetik anomaliler, geçiriilmiş kabakulak, kistik fibrozis, radyoterapi, bazı hastalıklar, ilaçlar, kemoterapiler, uyuşturucular da semen analizinin değerlerini etkileyebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

  1. TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN NEDENİ OLAN İNFERTİLİTE NEDİR? için yorumda bulun

    TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN NEDENİ OLAN İNFERTİLİTE NEDİR? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN NEDENİ OLAN İNFERTİLİTE NEDİR? için ilk yorumu yapabilirsin.