E Vitamini Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nelerdir?

E vitamini krem formunda ve cilt bakım ürünlerinde yağ olarak mevcuttur. Yaşlanma önleyici kremler, göz serumları, güneş kremleri ve makyaj gibi farkında bile olamayacağınız bir dizi farklı ürüne eklenir. Peki neden bu kadar popüler ve cilt bakım ürünlerinizde cilt için E vitamini kullanmanın faydaları nelerdir?

Cilt İçin E Vitamininin Faydaları

Cilt Bariyerini Güçlendirir

Güçlü bir cilt bariyerine sahip olmak, cildinizin suyu tutmasına ve daha kolay nemli kalmasına olanak tanır ve kuru ve donuk bir cilde sahip olmayı daha kolay önleyebilir ve cilt hassasiyetini en aza indirmeye yardımcı olur.

Güçlü Antioksidan

E Vitamini yüz kremine veya anti oksidan içeren diğer ürünlere sahip olmak, serbest radikallerin neden olduğu hasarı önlemeye yardımcı olur. Bunlar, kirlilik ve yüzünüze yapışan ve cildinizin elastikiyetini zayıflatarak cilde zarar veren kimyasallar gibi şeylerdir. Sadece bu değil, antioksidanlar da size parlak bir cilt sağlamaya yardımcı olur çünkü antioksidan, ciltte üretilen yağ gibi siyah noktalara dönüşen şeylerin oksidasyonunu caydırmak anlamına gelir. Ayrıca tahrişi yatıştırırlar ve bu serbest radikaller nedeniyle cildinizde görünen ince çizgilerin yumuşamasına yardımcı olurlar.

Hiper Pigmentasyon Tedavisi

Bu, bu özelliklere sahip E Vitamini kremi ve yüz bakım ürünlerinin, cilt onarım kalitesi cildinizin yüzeyindeki bu alanları hedeflediği için yüzünüzde güneşin verdiği hasarın neden olduğu koyu lekeleri açmaya yardımcı olduğu anlamına gelir.

Akne İzi

E Vitamini aynı şekilde koyu lekelerin açılmasına yardımcı olduğu gibi, içerdiği cilt onarımı özellikleri ile sivilce izlerinin oluşmasına yardımcı olur, güçlendirilmiş bir cilt bariyeri ile birleşerek ciltte daha fazla sivilce izini önlemeye yardımcı olur.

e vitamini cilt bakımı

Hücre Yenilenmesi

E Vitamininin besin değeri, yeni hücrelerin yüzeye daha hızlı gelmesine yardımcı olduğu anlamına gelir, bu da kuru veya çatlamış dudakları yenilemeye yardımcı olduğu için dudak bakım ürünlerinde özellikle iyi olmasını sağlar.

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici

Daha önce de belirtildiği gibi, bir cilt bariyeri daha güçlü olduğunda cildin nemi ve hidrasyonu daha kolay tutmasını sağlar, bu da kuru cilde sahip olanlar için kuru ve pul pul bölgeleri uzak tutmak için çok faydalıdır.

E Vitamini İçerisinde Yüksek Olan Gıdalar

  • Tahıl, meyve suyu ve margarin
  • Somon ve diğer deniz ürünleri
  • Brokoli, ıspanak ve diğer yeşil sebzeler

E Vitamini İçerisinde Yüksek Olan Gıdalar

  • Ayçekirdeği, fındık, yer fıstığı ve badem gibi kuruyemiş ve tohumlar
  • Ayçiçek yağı ve zeytinyağı dahil bitkisel yağlar
  • Böğürtlen, avokado, mango ve kivi gibi meyveler

Bir Cevap Yazın

  1. E Vitamini Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nelerdir? için yorumda bulun

    E Vitamini Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak E Vitamini Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.