Doğurganlık Arttırıcı Tavsiyeler

Her kadının en büyük hayalleri arasında önce evlenmek sonra da çocuk sahibi olmak yer alsa da bazen birtakım faktörler anne adaylarının doğurganlık yeteneğinde azalmaya yol açabiliyor.

Sigara tüketimi, alkol kullanımı, kafeinli içeceklerin sık sık tüketimi, dengesiz ve düzensiz beslenme, kadınların doğurganlığını olumsuz yönde etkileyen, hamileliğin düşük ya da erken doğum ile sonuçlanmasına neden olabilen hatta bebeğin anomali ile doğmasına yol açabilen oldukça önemli etkenler arasında yer alıyor.

Doğurganlık arttırıcı tavsiyeler başlıklı bu yazımızda en yakın zamanda hamile kalmanın ve bebeğini kucağına almanın hayalini kuran anne adayları için hamile kalmalarını kolaylaştıracak birtakım yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Aşağıdaki önerilerimizi dikkate aldığınız takdirde sizler de hamile kalma şansınızı yükseltebilir, annelik gibi son derece harika olan bir duyguyu en yakın zamanda tadabilirsiniz.

İşte, doğurganlık arttıran, kısır kalma ihtimalinizi düşüren tavsiyeler:

  • Sigara kullanmayın

Yapılan pek çok bilimsel araştırmaya göre sigara kullanan kişiler, daha kolay bir şekilde kısır kalabiliyor.

Nikotine maruz kalan yumurtalarda kromozomal anormalliklerin görülme olasılığı yükselirken, nikotin, düşük yapma ihtimalini yükseltmenin yanı sıra kişinin tüp bebek yöntemiyle bile hamile kalma ihtimalini azaltıyor.

Sigara kullanımı yalnızca kadınlarda doğurganlığı düşürmekle kalmıyor erkeklerde de sperm kalitesini bozuyor.

Sigara kullanıyorsanız bu kötü alışkanlığınıza bir son vererek, hem kendi sağlığınızı hem de henüz doğmamış olan bebeğinizin sağlığını gözetebilirsiniz.

  • Alkol tüketimini sınırlandırın

Tıpkı sigara gibi doğurganlığı olumsuz yönde etkileyen alkol tüketimi, erkeklerde sperm sayısında azalmaya ve sperm kalitesinde düşüşe yol açıyor.

Hamileliğin düşükle sonuçlanmasının oldukça önemli nedenlerinden biri olan alkol, erkeklerde östrojen hormonunun daha fazla salgılanmasına neden olarak, erkeğin cinsel isteğini de azaltıyor. Yani erkeklerin cinsel yaşamını olumsuz bir yönde etkiliyor.

Alkol tüketimini sınırlandırarak, cinsel yaşamınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilir, doğurganlığınızı arttırabilirsiniz.

  • Aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçının

Kadınların erken yaşta menopoza girmesine bile yol açabilen aşırı çay ve kahve tüketimi, doğurganlığı düşürüyor.

Hem erkeklerin hem de kadınların doğurganlığını çay ve kahvede bulunan nikotin azaltabiliyor.

Bu yüzden erken yaşta menopoza girmek istemeyen kadınların günde bir iki fincandan daha fazla çay ve kahve tüketmemeleri gerekiyor.

  • Düzenli ve dengeli beslenin

Aşırı yağlı et ve gıda tüketimi, hamileliği olumsuz etkilemenin yanı sıra sperm ve yumurta kalitesini de ciddi oranda düşürüyor.

İşlenmiş, katkı maddeli ya da konserve gıdaların tüketimi, doğurganlıktan sorumlu olan hormonların üretimini azaltıyor. Sonuç olarak hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlık olumsuz yönde etkileniyor.

Katkı maddeli ve işlenmiş gıdaların tüketiminden kaçınarak, mümkün olduğunca taze sebze ve meyve, yağlı et yerine ızgara et tüketerek, çocuk sahibi olabilme şansınızı yükseltebilirsiniz.

  • Kimyasal ürün kullanımını sınırlandırın

Evlerimizi temizlemek, daha sağlıklı ve hijyenik bir ortamda yaşamak için kullandığımız ürünlerin çoğu, zararlı kimyasal maddeler ve toksinler içerdiğinden maalesef ki sağlığımızı gözetmek bir yana sağlığımızın daha da bozulmasına yol açıyor.

Özellikle zararlı kimyasallar içeren temizlik malzemeleri, makyaj malzemeleri, böcek ilaçları, çamaşır deterjanları hatta sabunlar bile doğurganlığınızı tehdit edebiliyor.

Kimyasal içeren ürünler yerine tamamen doğal olan ya da bitkisel ürünler kullanmayı tercih ederek, kimyasal ürünlerin bu zararlı etkelerinden korunabilirsiniz.

  • İdeal kilonuza erişmeye çalışın

Kilolu bayanların hamilelik boyunca oldukça zorlandıkları yadsınamaz bir gerçek. Sanılanın aksine yalnızca kilolu bayanlar, kiloları yüzünden hamileliklerinde zorluklarla karşılaşmıyor.

İdeal kilosunda olmayan, aşırı zayıf kadınların kilolu bayanlara nazaran hamile kalma şansları daha düşük oluyor.

Hamile kalmayı düşünüyorsanız, öncelikle ideal kilonuza ulaşmalı, bu süreçte vitamin ve mineraller açısından zengin beslenmelisiniz.

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olduğunuz takdirde hamile kalma şansınızı yükseltebilir aynı zamanda bebeğinizin daha sağlıklı doğmasını da garantileyebilirsiniz.

Bu yazımızda hamile kalmanıza yardımcı olacak, cinsel birlikteliğinizin hamilelikle sonuçlanmasını sağlayacak birtakım önerilerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Bebek sahibi olma hayalinize en kısa sürede kavuşmanız dileğimizle…

Bir Cevap Yazın

  1. Doğurganlık Arttırıcı Tavsiyeler için yorumda bulun

    Doğurganlık Arttırıcı Tavsiyeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğurganlık Arttırıcı Tavsiyeler için ilk yorumu yapabilirsin.