Daha Az Stresle Sağlıklı Aile İlişkileri Nasıl Olur?

Aileler, sağlıklı ve nispeten stressiz olduklarında hayat veren bir güç olabilir. Sağlıklı olduklarında, güvenebileceğiniz bir sabit olabilirler – öyle ki sağlıklı bir aile ilişkisinin sağlığınız ve refahınız üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Güçlü aile ilişkileri, zamanlarında yararlanabileceğiniz bir rahatlık, rehberlik ve güç kaynağıdır. Aynı şekilde, başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir aidiyet duygusu ve koşulsuz sevgi sağlarlar.

Ancak bu ilişkiler sağlıksız veya stres dolu olduğunda, kendilerini yorucu ve duygusal olarak tüketici hissedebilirler. Aslında, çok çatışmalı veya zehirli bir aile ilişkisi çok fazla zarara neden olabilir. Bu sağlıksız ilişkiler sizi sadece destekten mahrum etmekle kalmaz, aynı zamanda ek stres, çatışma ve hatta sağlık sorunları yaratabilir. Örneğin, araştırmalar, çocukların % 10 ila % 30’unun sağlıklarının ve iyiliklerinin sağlıksız aile ilişkileri nedeniyle tehlikeye düştüğü veya zayıfladığı ailelerde büyüdüğünü gösteriyor.

Birlikte Geçirilen Zaman

Tipik olarak, sağlıklı aileler birlikte olduklarında eğlenirler, sık sık gülümser ve gülerler. Zamanları planlı veya kendiliğinden olsun, güçlü aileler birbirlerinin yanında olmaktan zevk alırlar. Ayrıca birbirlerinin ilgi ve tutkularını paylaşırlar.

Güçlü Başa Çıkma Becerileri

Dayanıklılık, sağlıklı ailelerin ayırt edici özelliğidir. Bir zorluk veya krizle başa çıkmak asla kolay olmasa da, sağlıklı aileler birbirlerini güçlü ve umutlu kalmaya teşvik eder. Genellikle kötü durumda iyiyi ararlar ve değiştiremeyecekleri şeyleri kabul ederler. Birlikte bir kriz yaşamak, bağlarını daha da güçlendirir.

sağlıklı aile ilişkileri

Ruhsal İyilik

Sağlıklı aileler genellikle hayata olumlu bakar. Onlar da minnettarlık ve minnettarlıkla doludur. Tipik olarak, bu aileler ortak değerleri paylaşırlar ve hatta aynı manevi veya dini inançları paylaşabilirler.

Takdir ve Sevgi

Sağlıklı aileler ihtiyaç duyduklarında birbirlerine yardım ederler. Ayrıca sözlerini tutarlar, birbirlerini desteklerler ve birlikteyken sevgi gösterirler. Sıcacık bir kucaklaşma, elin sıkılması ya da sırtına vurma, hepsi birbirine sevgi ve destek veren jestlerdir.

Taahhüt

Sağlıklı aileler sadık, destekleyici ve kararlıdır. Hayatlarının ayrıntılarıyla birbirlerine güvenmeyi kolay buluyorlar. Aynı zamanda sorumlulukları paylaşırlar ve birlikte kararlar alırlar ve ihtiyaç duyduğunuzda yanınızdadırlar. Ailen gibi kimse arkanda değildir.

Olumlu İletişim

Sağlıklı aileler genellikle birlikte düzenli yemek paylaşırlar ve hayatları ve deneyimleri hakkında konuşmaktan zevk alırlar. Dahası, eleştiriler, küçümsemeler, isim takmak ve diğer duygusal istismar türleri nadirdir.

Bir Cevap Yazın

  1. Daha Az Stresle Sağlıklı Aile İlişkileri Nasıl Olur? için yorumda bulun

    Daha Az Stresle Sağlıklı Aile İlişkileri Nasıl Olur? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Daha Az Stresle Sağlıklı Aile İlişkileri Nasıl Olur? için ilk yorumu yapabilirsin.