Çalışan Annelerin Yaşadığı Zorluklar

Çalışan anneler gerek iş hayatında gerekse özel yaşamlarında çok büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Özellikle çocukları küçükse bu sıkıntılar artarak devam eder.

Bir evin yapı taşı kesinlikle annedir. Annelerin görevleri ise gerçekten çok zordur. Özellikle birde çalışan bir anneyse yaşadığı zorluklar daha fazladır. Çalışan anneler için bazı dönemler diğer dönemlere göre daha ağır geçer. Yazımızda sizlere çalışan annelerin zorlandığı dönemler hakkında bilgi vereceğiz.

Hafta Sonları Dinlenmek Öncedendi!

Bütün bir hafta içi çalışmışsınız, gelince ev işleriydi çocuklardı yorulmuşsunuz bir hafta sonunuz kalmış. Onda da çocuklar sizi özlemiş. İşleriniz birikmiş ve kuaföre gitmeniz gerekiyor. Ek olarak çocuğunuzun etkinlikleri, kursuydu bir de akşama misafiriniz varsa gerçekten işiniz çok zor. Yani bir olarak hiçbir zaman mesainiz bitmez.

Hafta sonları en azından birkaç saati kendinize ayırmanız bu dönemi başarıyla atlatmanızda yardımcı olacaktır.

Salgın Hastalıkların Olduğu ve Diş Çıkarma Dönemleri

Çocuğunuzun hasta olduğu ve diş çıkardığı dönemler. Hem çocuğunuzun sağlığı için endişeleniyorsanız hem de uykusuz kalıyorsunuz. Birde diğer gün iş var. Eğer işinizden izin alamadıysanız aklınızda çocuğunuz da kalacaktır. Bu dönem belki de çalışan anneler için en zor geçen dönemlerdir.

Hafta İçine Denk Gelen Veli Toplantıları ve Etkinlikler

Bir yanda işe gitmek zorundasınız. Bir yanda çocuğunuzun etkinlikleri ve veli toplantıları. Gitmeseniz çocuğunuz üzülecek. Birde çocuğunuzun belki de en güzel dönemlerinde yalnız kalmasını istemezsiniz. İşte bu durumda patronunuzdan birkaç saat izin isteyebilir veya yıllık izninizden bir gün kullanabilirsiniz. Peki, patronunuz izin vermezse? Ya gidemezseniz? İşte çalışan annelerin zor durumda kaldığı durumlardan biriside budur.

Yaz Okullarının Geç Başlaması

Çocuğunuzun okul dönemi sonlanınca yaz okulu dönemi başlar. Fakat bu dönem biraz geç başlıyor. Yalnız annelerin iş düzeninde bir değişiklik olmuyor. Yani annelerin işlerine birkaç saat geç gitmesi gibi bir durum söz konusu dahi olamaz. Aslında yetkililerin bu duruma bir el atması gerekiyor. Sonuçta çocuklarını yaz okuluna gönderen annelerin büyük bir çoğunluğu çalışan annelerdir.

Çalışan annelerin üzerinde bu kadar fazla yük olunca doğal olarak psikolojik problemlerde beraberinde geliyor. Özellikle tükenmişlik sendromu bu dönemin en büyük problemleri arasındadır. Bu tarz problemler yaşamamak adına ek psikolojik destek almanızı ve kendinize de vakit ayırmanızı tavsiye ederiz. Aile bireylerinizden birisi veya eşiniz çocuğunuzla ilgilenirken sizde kendinize vakit ayırabilirsiniz. Gün içerisinde 2 saat fazla uyumanız bile enerjinizi kazanmanızda yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. Çalışan Annelerin Yaşadığı Zorluklar için yorumda bulun

    Çalışan Annelerin Yaşadığı Zorluklar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çalışan Annelerin Yaşadığı Zorluklar için ilk yorumu yapabilirsin.