Yüz Yıkama Teknikleri

Sabah uyandığınızda ilk yapılan işlerden birisi yüzünüzü yıkamaktır. Bu gerçekten hijyen açısından oldukça önemlidir. Yüz yıkamak bizi hastalıklardan koruyabilir diyebiliriz. Çünkü bakteriler ve mikroplar yüzümüzden direkt olarak vücut içine açılan ağız burun göz gibi boşluklara geçebilirler. Bunu istemeyiz. Yüz yıkamak bu yüzden oldukça önemli bir eylemdir. Fakat acaba yüzümüzü doğru yıkayabiliyor muyuz? Yüz hiç yanlış yıkanır mı demeyin böyle basit gözüken temel bir hijyen uygulamasında dahi hatalar yapılabilir. Hijyenin yanı sıra yüz yıkamak bakımının da önemli bir parçasıdır. Bu yüzden kullanılan maddelere ve kimyasallara da çok dikkat etmek gerekir.

Yüz Nasıl Yıkanır

Öncelikle yüz yıkarken yüz yıkamanın amacı çok iyi bilinmelidir. Genel olarak yüz yıkamanın amacı gözenekleri tıkayan kiri yüzden temizleyip gözenekleri açmaktır. Tabi aynı zamanda yüz yıkama sırasında yüzünüzdeki ölü tabaka da atılır ve cildiniz bir nevi tazelenir diyebiliriz. Bundan sonra kullanacağınız ürünlere de zemin hazırlaması açısından da yüz yıkamak oldukça önemli bir eylemdir. Gözenekler açıldığında kullandırınız besleyici ürünler cildinize daha iyi nüfuz ederek gözeneklerden içeriye kadar girebilir. İlk olarak bilmeniz gereken şey yüzünüzü yıkayacağınız suyun sıcaklığıdır. Yüzünüzü kesinlikle ılık bir suyla yıkamalısınız. Çünkü soğuk us temizlik açısından yetersiz kalacağı gibi gereğinden fazla sıcak su da cildinizi çok fazla kurutacaktır. Bu yüzden en iyisi ılık su seçmektir. Yüzünüzü yıkamadan önce cildinizin alerji ve ya yıpranma yapmayacağı bir sabunla ellerinizi yıkamalısınız. Ardından yüzünüzü ılık suyla ıslatıp yüzünüz için uygun bir sabun kullanarak sabunlamalısınız. Yüzünüzdeki hassas bölgeleri ovarken dikkatli olunuz. Bu bölgeler kolaylıkla yara olabilmektedir. Son olarak da yüzünüzü iyice bir durulayın. Ardından bir yüz havlusu kullanarak yüzünüzü kurulayabilirsiniz.

Yüzümüzü Çok Yıkarsak Ne Olur?

Yüz YıkamaNe kadar yüzümüzün yağlı olmasından şikâyetçi olsak da tamamen yağsız bir yüz de hiç hoş değildir. Yüzünüz beslenemez ve kurur. Ardından cildiniz yıpranır, soyulur ve dökülür. Bu yüzden çok fazla yıkamak da iyi değildir. Eğer yüzünüz tekrardan yağlanmadan sürekli olarak yıkarsanız kurumasına sebep olabilirsiniz. kuruluğunu engellemek için de nemlendirici kullanabilirsiniz. Sabun seçimi yüz yıkarken yine çok önemli bir etkendir. Çünkü eğer yüzünüze uygun sabunu kullanmazsanız yüzünüzü kurutabilirsiniz ve ya hiçbir işe yaramayabilir de. Mutlaka cilt tipinize uygun olan sabunu kullanın. pH değeri çok yüksek ve ya çok düşük olan sabunlardan kaçının bunlar çok zararlı olabilir.

Bir Cevap Yazın

  1. Yüz Yıkama Teknikleri Yüz Yıkama Teknikleri için yorumda bulun

    Yüz Yıkama Teknikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yüz Yıkama Teknikleri için ilk yorumu yapabilirsin.