Horlamayı önlemenin en pratik yolları

İlişkilerin baş düşmanı horlama, özellikle eşlerin arasında çıkan problemlerin en büyük kaynaklarından birisi. Her ne kadar ilişkilerin bitme sebepleri arasında göze pek çarpmıyor olsa da kimse ömür boyu horlayan birisiyle yaşamak istemez. Bu yüzden hem kendi sağlığınız için, hem de ilişkinizin sağlığı için horlama problemine bir an önce çare bulmanız gerekir.

Aşağıdaki tavsiyelere kulak vererek doktora gitmeden horlama sorununa çözüm üretebilmeniz mümkün.

Yatmadan önce temiz bir duş alın

Horlama, boğazdan veya genizden geçmesi gereken hava akışının çeşitli etkenler yüzünden zorlanması sonucu ortaya çıkar. Uyanık olduğunuzda vücut bu durumun oluşmasını engeller, ancak uykudayken yapacak hiçbir şeyiniz yoktur. Uzmanlar sıcak duş almanın ve burna tuzlu su vererek genzi açmanın horlamayı önlemek için faydalı olabileceğini belirtiyor.

Uyku pozisyonunuzu değiştirin

Sırt üstü uzanıp yatmak dilinizin geri kaçmasına ve üst damağa yapışarak horlama sesinin çıkmasına sebep olabilir. Uzun bir yastığı dikey yönde çevirip ona sarılarak cenin pozisyonunu almanız tavsiye edilir. Böylece gece boyu daha rahat bir uyku çekebilmeniz de mümkün olacaktır.

Bol bol sıvı tüketin

Vücudunuz susuz kaldığında damağınız ve burnunuz kuruyacaktır. Yeteri kadar sıvı salgılanmadığı için horlamaya yol açabilen bu durumu engellemenin tek yolu her gün en az 5 litre su içmekten geçiyor.

Alkol tüketmeyin

Gece yatmadan dört saat önceye kadar alkol tüketimine son verin. Mümkünse hiç içmeyin. Vücudu uyuşturan alkol, boğaz kaslarının kendini gerektiği gibi kontrol edememesine yol açacaktır.

Burun bandı kullanın

Burun deliklerini havaya kaldıran ve genze hava akışını kolaylaştıran burun bantları geceleri horlamanızı önlemeye yardımcı olabilir. Üstelik Breathe Right markası tarafından üretilen 10’lu burun bantlarının fiyatları gayet makul.

Yatak odasına oda nemlendiricisi alın

Eğer gece uyuduğunuz oda sıcak ve kuru bir havaya sahipse, burnunuz tıkanıklığı önlemek için normalden daha yoğun çalışacaktır. Bu durum da geceleri horlamanıza yol açacağı için, yapmanız gereken bir şekilde odayı daha nemli hale getirmek olmalıdır. Satın alabileceğiniz oda nemlendiricileri sayesinde horlamanın önüne geçmek adına akılcı bir adım atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Horlamayı önlemenin en pratik yolları için yorumda bulun

    Horlamayı önlemenin en pratik yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Horlamayı önlemenin en pratik yolları için ilk yorumu yapabilirsin.