Bilmeniz Gereken Ocak Temizleme İpuçları

Kirli, yağlı ocaklar yalnızca cihazı hızlı bir şekilde yaşlandırmakla kalmaz, aynı zamanda etrafa dökülen malzemelere bakteriler yerleştiğinden fiziksel sağlığınızı da etkileyebilir. Mutfağınız için aşağıdaki basit ocak temizleme ipuçlarını deneyin.

Elektrikli Ocak için Temizleme İpuçları

Elektrikli ocağınızın pişmesinin normalden neden daha uzun sürdüğünü merak ediyorsanız, bunun nedeni sıcak tabağa yerleşmiş yemek artıklarıdır. Geleneksel elektrikli ocakların ocakları vardır, bu nedenle sahipleri genellikle bunları nasıl temizleyecekleri, hassas olmaları veya parlaması için fırçalayacakları konusunda kafaları karışır. İşte birkaç ipucu;

 • Ocağınızda çıkarılabilir ocaklar varsa, lütfen bunları çıkarın. Hem işinizi kolaylaştıracak hem de yüzeydeki lekelerden ve plakalardan daha iyi kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Ocağınızı temizlemek için çelik veya tel yün kullanabilirsiniz. Ama önce küçük bir alanda kullanmayı deneyin. Çizik olması durumunda, derhal durun ve daha yumuşak bir bez veya aşındırıcı olmayan bir fırçaya geçin.
 • Sıcak su ve limon suyu veya karbonat karışımı gerçekten işe yarar. Ocaktaki kiri kolayca çıkarmak için dairesel hareketlerle silerek temizleyin.
 • Sıcak tabakları temizledikten sonra iyice kurulayın, çünkü ıslatmak sadece ocaklarınıza zarar verebilir ve onlara zarar verebilir. Tabaklarınızın paslanmasını istemiyorsanız, yüzeyine son derece ince bir yemeklik yağ tabakası sürmeyi deneyin.

ocak temizleme yöntemleri

Seramik Ocaklar

Seramik ocaklar mutfağınız için estetik açıdan muhteşem bir katkı olsa da, kolayca çizilme eğiliminde oldukları için onları temizlemek oldukça iş olabilir. Önerilen bir seçenek olmayan seramik ocaklar söz konusu olduğunda ocağınızdaki kiri çıkarmanın en basit yolu hurdaya atmak olarak kabul edilir. Temiz ve çiziksiz kalmanıza yardımcı olması için bu ipuçlarını izleyin.

 • Her zaman önce kurumuş ve gevşek yiyecek parçalarını fırçalayın, böylece inatçı lekelerin tam olarak nerede olduğunu bilirsiniz.
 • Seramik ocaklar özel temizleme sıvısı ile birlikte gelir. Ocağı temizledikten sonra herhangi bir iz bırakmadığınızdan emin olmak için her zaman bunu kullanın.
 • Her zaman mikrofiber bir bez kullanın ve güçlü lekeler olması durumunda, bir kağıdı ovalamayı ve kiri silmek için kullanmayı deneyin. Dokusu pürüzlüdür ancak ocağınızı bozacak kadar sert değildir.

Çelik Ocaklar

Kullanımı kolay düğmeler ve çıkarılabilir tava destekleriyle, çelik ocaklar kullanışlıdır ve verimli bir dayanıklılığa sahiptir. Bu nedenle, çelik bir cihazınız varsa, yıllarca korunmasını ve çalışmasını sağlamak için bu ocak temizleme ipuçlarını okuyun;

 • Çelik ocağı temizlemenin doğru yolu, brülörlerden ızgaralara ve halkalara kadar tüm parçaları çıkarmak ve kirleri veya yiyecek birikintilerini durulamadan önce sıcak suda bekletmektir.
 • Karbonat, herhangi bir güçlük çekmeden nazikçe çıkardığı için çelik bir ocak üzerindeki lekeleri çıkarmak için harika bir üründür. Parlayan cam ocakların aksine, metal üzerindeki çok fazla asidik bileşen onu aşındırabilir. Bu ürünleri kullanırken dikkatli olun.

Bir Cevap Yazın

 1. Bilmeniz Gereken Ocak Temizleme İpuçları için yorumda bulun

  Bilmeniz Gereken Ocak Temizleme İpuçları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bilmeniz Gereken Ocak Temizleme İpuçları için ilk yorumu yapabilirsin.