Banyo Yaparken Yapılan Hatalar

Haftalık periyotlar dahilinde yaptığımız banyo esnasında her ne kadar önemsemek de bazı hatalar yaptığımızı kabullenmemiz gerekiyor. Aşağıda sıraladığımız hataları yapmayarak son derece sağlıklı bir banyo saati geçirmeniz mümkün olmaktadır. Hiç tahmin edemeyeceğiniz nitelikteki davranışların aslında birer hata olduğunu bilmeniz gerekiyor ve asla bunları aklınızdan çıkarmayın. Gerçek bir temizlik için doğru banyo yapmaya dikkat edin.

Banyo Yaparken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Banyo Yaparken Yapılan Hatalar Nelerdir

  • Banyo Süresini Uzun Tutmamanız Gerekiyor

Bazı kişiler ne kadar fazla sürede banyo yaparlarsa o kadar fazla temizleneceklerini düşünseler bile ne yazık ki bu davranış doğru değildir. Banyo yaparken yapılan hataların başında da bunu gösterebilmekteyiz. Her banyo yaparken 5 dakika kadar süreyi azaltmanız halinde daha doğru bir banyo yaparsınız. Önemli olan uzun süreler boyunca banyoda kalmak değildir. Banyoda kaldığınız süre boyunca daha az miktarda kalarak nitelikli banyo yapmanız gerekiyor. Banyoda kaldığınız süre zarfında ne kadar süreyi uzatacak derecede kalırsanız hem su israfı yaparsınız, hem de temizlenmeniz gerekenden daha fazla oranda temizlenmiş olmazsınız.

  • Saçlarınızı En Son Yıkamamanız Gerekiyor

Banyoya girdikten sonra saçlarınız ve vücudunuz için yapacağınız sıralamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı bayanlar önce vücudunu yıkamakta, daha sonra da saçlarını yıkamaktadır. Ancak vücudunuzu önce yıkadığınız esnada kullandığınız jeller ya da şampuanların ardından durulandığınızda saçlarınızı yıkarken kuruladığınız şampuan ve kremler yeniden vücudunuza gelecektir. Böylece vücudunuz yeniden sabun artıkları ile dolacaktır. Vücudunuzu yeniden çalkalamanız gerekecektir. Ancak ilk önce şampuanla saçınızı yıkayıp sonrasında vücudunuzu yıkadığınızda daha doğru bir tercih yapmış olursunuz. Zaten bu şekilde davranarak yukarıda söylediğimiz gibi, banyo süresini uzatmadan kısa süre içerisinde banyonuzu tamamlayarak çıkabilirsiniz. Saçlarınızı en son yıkamak yapılan hatalardan ikincisi olarak belirtiliyor.

  • Soğuk ve Sıcak Su ile Yıkanmayın

Banyo yaparken suyun sıcaklığını iyi bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Bazı kişiler soğuk suyla, bazı kişiler de sıcak suyla yıkanmaktadır. Oysa her iki suyun musluğunu da açarak dengeyi sağlamanız gerekiyor. Ilık su banyo yaparken tercih etmeniz gereken su ısısı olmalıdır. Çok soğuk su ya da çok sıcak su ile yıkanmak yanlıştır.

  • Çok Fazla Kurulanmayın

Banyo yaparken dikkat etmeniz gerekenler kadar banyodan sonra dikkat etmeniz gerekenler de büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden de banyodan çıktıktan sonra vücudunuzun nem dengesini sağlamak için çok fazla kurumayın. Sadece üzerinizdeki suyu havluyla aldırmanız yeterlidir. Birçok uzman hemen kurumayı sağladığı için bornoz kullanmamayı öneriyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Banyo Yaparken Yapılan Hatalar Banyo Yaparken Yapılan Hatalar için yorumda bulun

    Banyo Yaparken Yapılan Hatalar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Banyo Yaparken Yapılan Hatalar için ilk yorumu yapabilirsin.